Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka 2.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #219

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Fotografia zachytávajúca niekdajšie staré Párovce približne v roku 1933. V pozadí sa tiež nachádza Lovyho obilná sýpka.

Foto 1 parovce.jpg
Foto: www.facebook.com

Spoznávate túto ulicu a budovy? Ide o Štúrovu a budovy oproti Mlynom. Pod strieškou vzadu je malá biela budova, ktorú volali Televízor, keďže šlo o opravovňu televízorov. Neskôr tam vznikla krčma Špinavec. Vedľa sa nachádzala legendárna reštaurácia U Králika. Dalo sa tu dobre a pomerne lacno najesť.

Foto 2 sturova.jpg
Foto: www.facebook.com

To isté miesto aj čas, len iný uhol pohľadu. Rozkopávka je z dôvodu prác na novej kanalizácií. Lahôdky aj samotná Bodega už sú minulosťou.

Foto 3 kanalizacia sturova bodega.jpg
Foto: www.facebook.com

Fascinujúci letecký záber na centrum mesta. Nespoznávate ho z takéhoto pohľadu? Možno to bude aj tým, že sa na fotografii ešte nachádza aj Malošpitálska ulica a pred dnešným Ponitrianskym múzeom premávajú autobusy. Dnes je v týchto miestach Svätoplukovo námestie s Divadlom Andreja Bagara. V hornej časti je vidieť už aj Mestský kúpeľ.

Foto 4 namestie.jpg
Foto: www.facebook.com

Stavba, ktorá preslávila Nitru novej doby. Aula dnes už Poľnohospodárskej univerzity na Triede Andreja Hlinku, alebo aj domácimi nazývané UFO. Fotografia je zachytená v roku 1967. V pozadí mesto, Mlyny, Piaristický kostol, aj oproti Univerzita Konštantína Filozofa, či neexistujúce Mlynárce. Všimli ste si rozmery Triedy A. Hlinku? Kedysi bola užšia a najmä menej frekventovaná.

Foto 5 andreja hlinku spu ukf.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X