Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz titulka stara nitra.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #214

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Vojenská hudba a slávnosti v Nitre na dnešnej pešej zóne po roku 1945. Dnes sa v týchto miestach nachádza Dom módy a oproti je hotel Zobor.

Foto 1 pesia zona 1.jpg
Foto: www.facebook.com

Kostol na Molnoši zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi. Viete, kde sa nachádza? Dnes sú to Mlynárce. Chrám bol naprojektovaný v roku 1944, kedy bol posvätený aj prvý jeho stavebný kameň. Stavba vyrástla až v roku 1946 a 5. júla 1947 konsekroval hlavný oltár i priestranný kostol sv. Cyrila a Metoda biskup Dr. Eduard Nécsey.

Foto 2 kostol molnos.jpg
Foto: www.facebook.com

Pokiaľ nebol postavený tento kostol na Molnoši, omše prebiehali pri tzv. zvoničke. Takto to vyzeralo.

Omsa molnos.jpg
Foto: www.facebook.com

V areáli kasární na Martinskom vrchu pod Zoborom sa nachádzalo mnoho budov s rôznym účelom. Nachádzala sa tu ubytovňa, knižnica, aj rôzne veliteľstvá či školy. Tak isto tu bol hostinec. Na fotografií z roku 1911 je hostinec zachytený aj s pracovníkmi.

Foto 4 martinsky vrch kasarne.jpg
Foto: www.facebook.com

Aj takto vyzerali kasárne na Martinskom vrchu. Vedeli ste, že v 9. storočí sa tu nachádzalo veľkomoravské hradisko? Kasárne sa tiež nazývali Šiator tábor a boli postavené koncom 19. storočia. Sú druhé najstaršie na Slovensku. Ubytovaných tu bolo 300 stálych a 1200 prechodných vojakov. Zaujímavosťou je kostol sv. Martina, ktorý stál v areáli až do začiatku 20. storočia. Využívali ho obyvatelia obce Tormoš – terajšia mestská časť Chrenová.

Foto 5 martinsky vrch kasarne.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X