Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #210

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Fotografia dnešného Grand Hotela Sole spred desiatok rokov, má na fotografii názov Hotel Braun. Budovu dal v roku 1887 postaviť podnikateľ František Lakner. V súčasnosti má opäť nový šat. Niesol tiež názvy Lakner, Hungária, Slávia, no neskorší názov Tatra sa medzi Nitranmi uchytil natoľko, že ho používajú doteraz.

Foto 1 tatra braun.jpg
Foto: www.facebook.com

Kláštor na Farskej a kostol Navštívenia Panny Márie zachytený na zaujímavej fotografií. Objekt kostola predstavuje jednu z dominánt Dolného mesta a to vďaka ihlancovitému zastrešeniu veže kostola a rozložitému priečeliu. Kláštorný komplex s kostolom tvoria štyri čiastočne prepojené objekty s ústredným dvorom.

Foto 2 klastor farska.jpg
Foto: www.facebook.com

Ďalší veľmi zaujímavý pohľad na mesto. Dnes je už takýto záber nemožný, ľavá a časť pravej strany ulice totiž už neexistujú. Naľavo na fotografií sa nachádza Bodega, kde je dnes opäť pomenovaný OD Prior. Vpravo je ešte starý hostinec Králik. Tak isto aj cesta už dávno nie je z takzvaných mačacích hláv. Fotografia bola zachytená približne v 20. rokoch 20. storočia.

Foto 3 bodega prior.jpg
Foto: www.facebook.com

Približne to isté miesto, tentokrát však z vtáčej perspektívy. V ľavom dolnom rohu Bodega a križovatka Štefánikovej triedy a Štúrovej ulice.

Foto 3 stefanikova sturova.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia Zoborského kláštora zachytená počas čias Slovenského štátu. Viete, že dátum jeho založenia nie je dodnes známy? Je možné, že jeho počiatky siahajú do veľkomoravského obdobia v 9. storočí. Najneskôr však koncom 10. storočia už určite stál a bol známy po celej krajine. Je teda najstarším kláštorom na našom území.

Foto 5 zoborsky klastor.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X