Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra titulka kpsn.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #195

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Spoznávate pohľad na budovu a sochu na dnešnej Mariánskej ulici? Ide o sochu, ktorá dnes stojí vedľa znovu odkrytej historickej studničky. Všimli ste si, že socha je oproti dnešku otočená o 180 stupňov? V minulosti pozerala na kláštor, barokovú kaplnku sv. Michala Na Vŕšku a do mesta.

Foto 1 marianska.jpg
Foto: www.facebook.com

Taktiež socha Panny Márie, avšak z opačnej strany. Za chrbtom mala kedysi rodinné domy. Dnes, keď je otočená, sleduje parkovisko…

Foto 2 marianska.jpg
Foto: www.facebook.com

Kúsok nižšie od predošlých fotografií sa konávali takéto trhy. Taktiež vám isto neušlo, že budova vpravo na fotografií už dnes na svojom mieste nestojí. Na tomto mieste, Na Vŕšku, zostala už len kaplnka sv. Michala. Spomínate si na to, ako to tu kedysi žilo?

Foto 2 na vrsku.jpg
Foto: www.facebook.com

Pohľad na Párovce so starou židovskou školou vpravo. Každý isto dobre vie, že Párovce boli do roku 1886 samostatná obec. Dnes je to už sídlisko, ktoré bolo bolo nanovo vybudované v 60. rokoch 20. storočia a v tejto podobe sa zachovalo dodnes.

Foto 4 parovce.jpg
Foto: www.facebook.com

Na fotografií sa pod Nitrianskym hradom nachádza Veľprepoštský palác, kde bola umiestnená 200 cm vysoká jazdecká socha cisárovnej Márie Terézie. Koncom II. svetovej vojny budovu paláca bombardovali a jazdecká socha cisárovnej bola rozbitá a značne poškodená. Zachoval sa jedine barokový podstavec, ktorý sa podarilo získať a zachrániť. Podľa reštaurátora Jozefa Kalinu, ktorý sochu v r. 1938 reštauroval, bol tento kameň jednoznačne identifikovaný ako pôvodný pod touto sochou. Seminaristky zvyšky sochy zozbierali a uložili do biskupskej záhrady. Akademický sochár Miroslav Černák sochu zrekonštruoval a socha tak dodnes stojí, avšak v Bratislave. Momentálne sa palác dočkal renovácie.

Foto 5 velkprepostsky palac hrad.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X