Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka kpsn.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #187

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Spoznávate nitriansku Ferenitku? Fotografia vznikla v roku 1926. Továreň Ferenit vznikla v rokoch 1911 až 1913 a vyrábala bridlicovú krytinu. Založil ju podnikateľ Adolf Kramer. Rokmi sa továreň a aj jej výrobný sortiment rozširovala. V roku 1946 továreň zamestnávala približne 300 robotníkov.

Foto 1 ferenit.jpg
Foto: www.facebook.com

Pohľad na továreň Ferenit z blízka. Taktiež je zachytená v roku 1926. Dnes sa tu nachádzajú obchodíky a kancelárie.

Foto 2 ferenit.jpg
Foto: www.facebook.com

Záber zachytávajúci nitrianske Mlyny. Zaujímavá snímka zachytila budovy približne v rokoch 1935 až 1940.

Foto 3 mlyny.jpg
Foto: www.facebook.com

Dnešná pešia zóna, približne v roku 1940. Pohľad fotografa smeruje k dnešnému divadlu. V čase, keď vznikla fotografia sa tu nachádzala ešte časť budov a pokračovanie Kupeckej ulice.

Foto 4 pesia zona.jpg
Foto: www.facebook.com

Úžasná kresba zachytávajúca naše mesto približne v rokoch 1854 až 1860. Všimli ste si, že vežičiek je na obrázku viac? Medzi katedrálou a Kostolom sv. Petra a Pavla sa nachádza kostol, ktorý stál na mieste dnešného Veľkého seminára v Hornom meste. Druhá vežička patrí Kostolu sv. Jakuba, ktorý stál v miestach dnešného Úspechu na pešej zóne vedľa Ponitrianskeho múzea. Kostolík bol zrútený pretože ho dlhodobo ohrozovala spodná voda a napokon bol pre požiar zrútený. Zaujímavosťou je, že veža pretrvala ešte nejaký čas, neskôr bola zrútená aj tá. Zostal len kríž, ktorý sa nachádza nad Svoradovou jaskyňou.

Foto 5 mesto nitra kresba.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X