Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #177

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Viete, čo je toto za budovu? Kedysi tu bola Banka, a potom dole aj Lekárň. Počas bombardovania Nitry na sklonku vojny bola jednou z tých zasiahnutých. Nachádzala sa tu tiež záhrada hotela Slovan, dnes je to parkovisko. Stála vedľa Slovana, oproti Nábytku – dnes Bruckner, na Farskej. Vľavo od tohto miesta je kostolík sv. Michala.

Foto 1 budova na vrsku.jpg
Foto: www.facebook.com

Čulý ruch zachytený na fotografií z dnešnej pešej zóny približne v rokoch 1915 až 1925. Zaujímavosťou je jazda áut vľavo, a tiež legendárny hotel Schiller.

Foto 2 pesia zona.jpg
Foto: www.facebook.com

Župný dom zachytený pred prestavbou v roku 1909. Bol postavený pravdepodobne na starších základoch ako baroková palácová stavba v roku 1823. Neskôr ho v rokoch 1874 až 1876 rozšírili na návrh architekta Edöna Dümmerlinga. V duchu secesie bol prestavaný podľa projektu V. Czíglera a pod dozorom nitrianskeho staviteľa J. Tomascheka a to v rokoch 1903 až 1908. V rokoch 1923 až 1928 tu ako župan pôsobil náš známy spisovateľ Janko Jesenský.

Foto 3 zupny dom.jpg
Foto: www.facebook.com

Kus histórie mesta zachytený na fotografií. V pozadí budova Bodegy, na mieste ktorej bol vystavaný Obchodný dom Prior. Ide teda o križovatku, kde by sa dnes už ťažko konalo takéto podujatie, keďže ide o jednu z najrušnejších v meste – Štefánikova trieda a Štúrova ulica.

Foto 4 sturova stefanikova.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia zachytávajúca pohľad na Nitriansky hrad s niekdajším cimburím. Aj pohľad do diaľky sa poriadne zmenil, pribudli stromy a na niekoľko rokov aj nedokončený skelet, ktorý sa v týchto dňoch už úplne mení. Vedeli ste, že Pribinov kostol má tiež vežičku? Na konci 19. storočia bola na Vasilovej veži strecha, ktorá tak ako tá dnešná, schovávala cimburie.

Foto 5 hrad.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X