Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #172

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Fotografia Palánku, viete však čo je to za „potôčik“? Ide o kanalizáciu, šlo o povrchové ploché jarky vyložené kamennými kockami. Voda bola z hydrantov vedľa aleje starých gaštanov, ktoré tam stáli. Zbytok svahu, na ktorom bola palisáda je vidieť vo dvore Párovského gymnázia. Horná ulica bola Na palánku a dolná Podpalánek. Názov pochádza z maďarského palánk = palisáda, bol opevnením mesta. V súčasnosti sa v týchto miestach nachádza ihrisko Párovského gymnázia.

Foto 1 palanek.jpg
Foto: www.facebook.com

Názov Sihoť pôvodne označoval územie medzi meandrom rieky Nitra a umelým náhonom pre mlyn pod hradom. Tam bola aj pôvodná lokalita kúpaliska. Jeho názov Zungov bol skomolením slova „zungó“, čiže splav, ktorý bol neďaleko. Známe bolo aj pod menom Košťálovo kúpalisko. Bolo postavené v roku 1887 a v roku 1890 bola pristavená plaváreň so šatňami. Pozostatok Zungova, náhon pre Aujeského mlyn, je dnes tzv. Mŕtve rameno a nachádza sa vedľa detského ihriska.

Foto 2 kupalisko zungov rieka sihot.jpg
Foto: www.facebook.com

Uhádnete, čo je toto za ulicu? Budovy sa dnes v Nitre nenachádzajú, teda okrem tej na konci ulice, tá je dnes sídlom Ponitrianskeho múzea. Všetky zvyšné budovy aj s ulicou boli zbúrané. Volala sa Mostná a takto bola zachytená približne v roku 1970. Čierna dodávka je pohrebné auto, ktoré stojí pred pohrebnou službou, tá tu sídlila.

Foto 3 malospitalska.jpg
Foto: www.facebook.com

Takto zas vyzerala výstavba Domu módy na pešej zóne v roku 1974. Ide o stavbu, ktorá v domácich vyvoláva zmiešané pocity. Niektorí sa tešia novej stavbe, iní ju nemôžu ani vidieť, pre jej vzhľad, ktorý podľa nich do historického centra nepatrí.

Foto 4 dom mody.jpg
Foto: www.facebook.com

V roku 1979 vyzerala naša autobusová stanica takto. Ešte pred pár rokmi vyzerala takmer bez zmeny oproti tomuto obrázku. V pozadí si všimnite aj železnicu. Dnes už je to o niečo lepšie. Odvtedy pribudlo aj nástupište pre diaľkové linky a stanica je o čosi krajšia a modernejšia.

Foto 5 autobusova stanica.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X