Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka kolaz foto.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #169

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Františkánsky kláštorný komplex dal postaviť biskup Telegdy na mieste staršej Kaplnky sv. Petra a Pavla v roku 1630. Svedčí o tom aj kamenný reliéf nad vstupom do kláštora. Kláštorný komplex tvorí rímskokatolícky Kostol sv. Petra a Pavla a renesančný kláštor františkánov.

Foto 1 frantiskansky kostol.jpg
Foto: www.facebook.com

Pohľadnica zachytávajúca atmosféru Nitry na Farskej ulici. Budovy na fotografií sú dodnes zachované v tejto podobe. Hoci piliere rožného domu vľavo už na budove nie sú. Domy, ktoré dnes na Farskej nestoja, zničilo vojnové bombardovanie, hoci práve táto ulica bola azda najmenej zničená.

Foto 2 farska ulica.jpg
Foto: www.facebook.com

Tento nádherný obchod sme mali v Nitre. Poriadne upútal, keď ste prechádzali okolo, ešte aj dnes by sme z neho nespustili oči. Nachádzal sa na pešej zóne, ako je na fotografií vidieť – Tóth Vilmos utca.

Foto 3 pesia zona obchodik.jpg
Foto: www.facebook.com

Na fotografií je zachytený areál opravárenských dielní 3. leteckého pluku Nitra pod Zoborom. Vidíme na nej poškodené lietadlo nitrianskej prvej letkyne Ľudmily Aujeskej. Uhádnete, kde stojí dom? Ide o rožný dom Poštárskej kolónie Dobšinského – Dolnozoborská. Vpravo od neho Zoborská pivnica.

Foto 4 lietadlo oprava letecky pluk.jpg
Foto: www.facebook.com

A toto je ona, prvá žena na Slovensku v oblakoch – Ľudmila Aujeská Šapošnikovová. Mala len 24 rokov, keď si urobila pilotské skúšky. Jej muž bol konštruktérom a dokonca zostrojil najmenšie motorové lietadlo v celej Európe, šlo o dvojplošník Vrabčiak.

Foto 5 ludmila aujeska saposnikovova.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X