Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #140

Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Tak vás naša rubrika isto poteší. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Budova niekdajších tlačiarní v Nitre. Medzi touto budovou a stánkom sa nachádzalo dokonca záhradné kino, spomínate si naň? Taktiež tu bol priechod na Číneš s oblúkovou klenbou a kovanou lucernou s farebnými sklami. Dnes je z tejto budovy Mediahaus a nachádza sa tu napríklad aj Krajská knižnica Karola Kmeťka.

Foto 1 mediahouse.jpg
Foto: www.facebook.com

Prekrásna atmosféra Starého mesta. Nájdete na fotografii budovy, ktoré už neexistujú?

Foto 2 stare mesto.jpg
Foto: www.facebook.com

Piaristický kostol je najväčšou barokovou stavbou v meste Nitre. Konsekrácia sa uskutočnila 20. septembra 1789, už dva roky predtým bol však kostol vyhlásený Uhorskou kráľovskou komorou za farský kostol Dolného mesta bez narušenia užívateľského práva piaristov.

Foto 3 piaristicky kostol.jpg
Foto: www.facebook.com

Výhľad taktiež na Piaristický kostol. Tiež ste sem chodievali na zmrzlinu? Nachádzal sa tu aj zelovoc či rýchle občerstvenie.

Foto 4 piaristicky kostol.jpg
Foto: www.facebook.com

Privilégium mesta Nitry z roku 1248 spomína mestskú časť Párovce ako „Castrum Judeorum“, to jest opevnené židovské mesto. Párovce boli ohradené drôtom, uličné okienka chalúpok mali železné okenice. Na párovských lúkach viedli študenti a učni večný boj so židmi, ktorých sotva ubránili dvaja stáli platení strážcovia. Život na Párovciach bol pre nemožné hygienické pomery takmer neznesiteľný.

Párovce sú dnes sídlisko, ktoré bolo bolo nanovo vybudované v 60. rokoch 20. storočia a v tejto podobe sa zachovalo dodnes. Medzi panelákmi stojí ranorománsky Kostol sv. Štefana, ktorého počiatky siahajú až do 10. storočia. K Nitre sa Párovce pripojili na nátlak župy v roku 1886.

Foto 5 parovce.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X