Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra titulka kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #139

Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Takto vyzerala výstavba niekdajšej fontány na súčasnom Svätoplukovom námestí. Fontána mala kedysi iný vzhľad  ako dnes. Na fotografii je zachytená pec (stroj) na rozpúšťanie asfaltu. Tento bol ešte prírodný a bolo ním vyasfaltované celé námestie. Dnes sa už používa umelý asfalt.

Foto 1 fontana namestie.jpg
Foto: www.facebook.com

Mnohí spomínajú, ako pri stĺpe čakávali na autobus. Ešte predtým, ako sa z námestia stala pešia zóna, tadiaľto viedla bežná doprava.

Foto 2 fontana namestie.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia výstavby fontány na námestí z iného uhla. Spoznávate budovy za fontánou? Tiež sa nachádzali na Svätoplukovom námestí, avšak boli zbúrané, aby malo námestie dnešný vzhľad.

Foto 3 fontana namestie.jpg
Foto: www.facebook.com

Výnimočná fotografia vznikla pred 27. májom 1928, kedy bol položený základný kameň stavby Národného domu. Je na nej zachytená dnešná Štefánikova trieda.

Vo februári 1927 boli v centre odkúpené pozemky mesta pri Masarykových kasárňach. Išlo o Pongrácovskú záhradu. Parcelu od hlavnej ulice oddeľoval pozemok, na ktorom stál hostinec. Najskôr veľkosť záhrady Telovýchovnej jednoty Sokol vyhovovala, no po nečakane úspešnej finančnej zbierke, do ktorej prispeli takmer všetky miestne národné, kultúrne a odborové organizácie, rozhodla sa jednota odkúpiť celý pozemok až po hlavnú cestu.

V marci roku 1927 teda požiadala mestskú radu o odpredaj pozemku pri ceste s tým, že „nebolo by mestu a jeho výzdobe na prospech, aby veľký spolkový dom stál za hlavnou ulicou a na hlavnej ulici aby stál „Abelesov hostinec“. Mesto žiadosti vyhovelo s podmienkou, že na oboch pozemkoch bude postavená dvojposchodová budova a oba pozemky budú dostatočne zastavané.

Foto 4 stefanikova.jpg
Foto: www.facebook.com

Toto holičstvo sa nachádzalo v budove na Malošpitálskej ulici. Tú dnes už v Nitre nenájdete, je totižto zbúraná a v týchto miestach sa nachádza Divadlo Andreja Bagara. Jednoznačne však patrila ku charakteristike niekdajšej Nitry.

Foto 5 malospitalska.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X