Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kpsn titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #126

Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Fotografia zachytáva Zungov a jeho dnešné pozostatky v Parku na Sihoti. Pôvodná lokalita kúpaliska bola na ramene rieky, ktoré slúžilo ako náhon pre mlyn pod hradom. Jeho názov Zungov bol skomolením slova „zungó“, čiže splav, ktorý bol neďaleko.

Foto 1 zungov park sihot.jpg
Foto: www.facebook.com

Viete, čo je toto za miesto? V súčasnosti na tomto mieste stojí Turistické informačné centrum Nitra. Najprv tu však stál kostol sv. Jakuba a až potom bola postavená budova ako ju poznáme dnes.
Farský kostol Dolného mesta – Kostol sv. Jakuba stál na miestach vedľa bývalého mestského domu pri Mariánskom súsoší. Prvú zmienku o ňom máme z roku 1232, neskôr opäť v súvislosti s pápežským desiatkom z rokov 1332-7 (jeho farár odvádzal 17 grošov ako poplatok). Okolo kostola sa uvádza aj cintorín s poschodovou farou.
V 17. storočí bolo už okolo kostola námestie, ktoré slúžilo aj ako mestský trh. V roku 1766 ho dal biskup Gustíni vydláždiť kamennými kockami „mačacími hlavami“. Podľa kanonických vizitácií bol kostol krížového pôdorysu s hrubými múrmi. Mal 5 oltárov.

Foto 2 turisticke centrum pesia zona namestie kostol.jpg
Foto: www.facebook.com

Takýto zaujímavý článok uverejnili nitrianske mestské noviny pred 11 rokmi o Dolnom palánku.

Foto 3 noviny.jpg
Foto: www.facebook.com

Takto kedysi vyzeral štadión pod hradom, vtedy športovcom stačila aj atletická škvárová dráha. Po Tartane ešte ani chýru, ani slychu.

Foto 4 skvarova draha.jpg
Foto: www.facebook.com

Takto kedysi vyzeral nitriansky Vŕšok. Mnohí obyvatelia si túto ulicu pamätajú presne takto.

Foto 5 na vrsku.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X