Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra titulka kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #123

Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Dva rôzne obrázky Vŕšok. Na jednej fotografii sú stromy a budovy, ktoré už na druhej fotografii nie sú. Vedeli ste, že na Vŕšku sa našli veľmi rozsiahle stredoveké pohrebisko, ktoré sa tu nachádza dodnes. Pohrebisko sa tiahne po celej ploche až k Párovskej ulici. Pred tým, než postavili kostolík sv. Michala, stál na tomto mieste kláštor. Ten zbúrali vojská grófa Forgácha v 17. storočí.

Foto 1 vrsok.jpg
Foto: www.facebook.com

Veľmi stará pohľadnica, ktorá zachytáva dominanty mesta. Pohľadnica pochádza približne z rokov medzi svetovými vojnami. Vedeli by ste ich všetky pomenovať? Niektorá z nich už v meste nie, nahradila ju modernejšia, avšak s rovnakým účelom.

Foto 2 pohladnica.jpg
Foto: www.facebook.com

Porovnanie toho istého miesta s rozdielom pár rokov. Na jednej je zachytené mesto po bombardovaní a na druhej je povojnové obdobie a výstavba nových budov. Historické budovy, ktoré nezničila vojna, zničili ľudia, preto aby vystavali moderné centrá. Na fotografii je zachytený Úspech a hotel Zobor na pešej zóne.

Foto 3 pesia zona historia.jpg
Foto: www.facebook.com

Gymnázium na Párovskej vzniklo rozčlenením dvoch škôl, pre veľké množstvo študentov aj učiteľov. Päť rokov škola zápasila s chýbajúcimi priestormi, učili sa v rôznych budovách, až napokon našli priestor na Párovciach. Tie sa v roku 1967 začali asanovať a pripravil sa aj priestor pre budovu školy. Budova bola slávnostne otvorená 4. novembra 1970, hoci sa v nej už od septembra učilo. Mnohí neradi spomínajú aj na incident, kedy sa počas noci zrútila hrubá stavba telocvične, následkom pochybenia statičky. S hrôzou spomínajú, že každý deň na streche pracovalo asi 50 študentov. V škole sa po udalosti zakorenil termín druhý Vietnam.

Pamätníci spomínajú na  školníka Pištu Ravingera, ktorý mal byt pod dvoma oknami vľavo. Podľa pamätníkov prišiel o život pre Černobyl, pretože práve vtedy bol spolu s tromi horolezcami na stene v Tatrách, kde ich zastihla vlna výbuchu a do štyroch rokov vraj neprežil nikto z nich.

Foto 4 parovske gymnazium.jpg
Foto: www.facebook.com

Takýto bol kedysi ruch na dnešnej pešej zóne. Spoznávate budovy, ktoré dodnes stoja? Zaujímavé bolo, že tadiaľto bežne premávali autá, ale ako je vidieť na fotografii aj autobusy.

Foto 5 pesia zona.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X