Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #118

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Dnešná Mestská tržnica. Fotografia pochádza z roku približne 1900. Čo hovoríte na tie stromy aj na ceste? Všade bolo plno zelene. Tento objekt bol postavený koncom 19. storočia podľa projektu J. Lyku za bývalými hradbami. Sídlili tu vojenské kasárne domobrany.

Foto 1 trznica kasasrne.jpg
Foto: www.facebook.com

Spoznali ste nitriansku Univerzitu Konštantína Filozofa? Dejiny univerzity začínajú v roku 1959, kedy vznikol Pedagogický inštitút v Nitre. Spočiatku sa vysoká škola venovala príprave učiteľov pre základné a neskôr i stredné školy. Všimnite si aj mesto za ňou, ešte je celkom pusté.

Foto2 ukf.jpg
Foto: www.facebook.com

Viete, kde boli tieto nádherné historické, zdobené budovy? Na fotografii je vidno názov ulice – Wilsonova. Je to dnešná Štefánikova trieda a tieto krásne budovy nahradil hotel Zobor spolu s inými. Napríklad taký Úspech bol postavený približne v rokoch 1969-70, keď zbúrali tieto nádherné domy. Úplne vpravo je tiež na fotografii vidieť časť hotela Schiller, ktorý bol počas vojny zbombardovaný.

Foto3 lahodky a uspech.jpg
Foto: www.facebook.com

Na fotografií je Lurdská jaskyňa na Stračej ceste, ktorá bola otvorená v jurských vápencoch v roku 1913. Vedeli ste, že k najstarším horninám Kalvárie patria tmavosivé až čierne vápence premenené na mramory? Dokonca ojedinele obsahujú zvyšky fosílií – úlomky ľalioviek, ramenonožcov a lastúrnikov. Približný vek hornín je 204 miliónov rokov. Môžeme ich nájsť práve v týchto v skalkách juhovýchodne od vrchola Kalvárie nad Stračou cestou.

Foto4 lurdska jaskyna.jpg
Foto: www.facebook.com

Historická fotografia Misijného domu Matky Božej. Jeho výstavba začala v roku 1765, kedy bol postavený malý renesančný kláštor. Neskôr z kláštora vznikol sirotinec. V rokoch 1878-85 bol kláštor prestavaný do novorománskeho slohu. V roku 1925 bola budova zvýšená o jedno poschodie. Podoba kláštora, ako ho poznáme dnes, je dielom slovenského architekta Michala Milana Harminca.

Foto5 misijny dom matky bozej kalvaria.jpg
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X