Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #113

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Na fotografií je socha autora, ktorého príbeh je viac než zaujímavý. Autorom sochy či pomníka je Alexander Finta. Pomník je venovaný padlým hrdinom a dodnes sa nachádza v nitrianskom parku. Alexander Finta sa narodil v Rumunsku, dokonca sa zaplietol do vraždy, za ktorú mal stráviť vo väzení 12 rokov. Práve vo väzení si ho všimol riaditeľ, pretože z chleba vraj vytváral sošky. S Nitrou sa však Finta spája pre vojnu, počas ktorej sa sem dostal a to rovno k rotmajstrovi a maestrovi Júliusovi Bártfayovi, otcovi známeho akademického sochára. Po vojne sa na túto sochu poskladali obyvatelia prostredníctvom slávnosti.

Foto1 socha sihot.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Eigentlicher Abriss der edlen schoenen Festung Neutra. Octobri 1663. Preklad titulku – Aktuálny stav šľachtickej pevnosti Nitra, október 1663.

Foto2 casopis nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia Nitry z roku 1944, na zábere je Mariánsky stĺp na Nitrianskom hrade a v pozadí je vidieť Tormoš. Tormoš je historické pomenovanie jednej z nitrianskych častí, viete ktorej? Kedysi sa tak nazývala dnešná Chrenová.

Foto3 tormos chrenova.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sokolovňa a Národný dom v Nitre patria do skupiny multifunkčných budov, ktoré nadviazali na tradíciu stavieb Matice Slovenskej a Národného domu v Martine. Súčasťou budovy bola dvorana, ktorá sa využívala pre divadelné predstavenia miestne ochotnícke divadelné spolky. Využívala sa však rovnako aj na usporiadanie bálov a iných hromadných spoločenských aktivít. Okrem tejto sály budova obsahovala aj ďalšie priestory, ktoré sa používali rôzne verejné spoločensko-prospešné inštitúcie, rovnocenné s divadelným spolkom, napríklad knižnice a kinosály Tatra. Nebolo neobvyklé, najmä po roku 1918, že sa jedna časť stavby využívala aj na komerčné účely, väčšinou tu sídlil hotel a reštauračné zariadenia, hlavne telocvična.

Foto4 sokolovna narodny dom.jpg
Zdroj: www.facebook.com
Na obrázku je slávny hotel Stalingrad aj s Ponorkou. V lete sa tu stretávali obyvatelia Nitry, vzadu bola letná terasa. Pred vstupom zaparkované „moskviče“.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X