Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Titulka kolaz stara nitra.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #112

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Na tomto mieste stávali prímestské autobusy, viete čo je to za miesto? Pri Sedrii z boku a pri väznici boli zastávky autobusov. V čase vzniku fotografie to práve nebola väznica, ale štátny archív. Odfotografované je to v 60. rokoch 20. storočia. Väznica je v prevádzke opäť od 1. septembra 1973. V roku 1906 pristavili k Sedrii budovu súdnej väznice s kapacitou 113 väzňov. Pamätníci spomínajú, ako cez tú bránu chodili zo školy Vajanského na Damborského ulicu smer Kubíček.

Foto1 sedria vaznica.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia zobrazujúca Nitriansky hrad, na fotografií je Kláštorská cesta a Nitra Zobor. Ako vidíte, nejde o Zobor, ale o hrad a fotograf stojí v Mestskom parku na Sihoti.

Foto2 hrad park.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Krásna romantická fotografia vnútornej renesančnej brány biskupa Mošóciho. Táto brána vznikla v 16. storočí a dôvodom bolo stále hroziace turecké nebezpečenstvo. Vedeli ste, že prvá písomná zmienka o hradisku pochádza z roku 871?

Foto3 hrad brana.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Garážované autobusy Československej automobilovej dopravy (ČSAD), ktorá začala dňom 1. januára 1949 svoju činnosť. Bolo zriadené Oblastné riaditeľstvo pri Povereníctve dopravy a následne, vzhľadom na územno-politické usporiadanie vznikli podniky ČSAD. V Nitre to bol Krajský podnik s označením KP 15. Miestom ich parkovania boli Vestenického garáže na Štúrovej ulici, vedľa terajšej ARRIVY. Podľa zistení tam neskôr bola pilnikáreň, potom i oprava autobatérií.

Foto4 garazovane autobusy csad.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Krásna fotka Župného domu v Nitre a veľmi netradičný uhol pohľadu. Na mieste súčasného objektu bol vybudovaný Župný dom už v 17. storočí. Koncom 18. storočia ho nahradila mohutná neskorobaroková palácová stavba. V priebehu 19. storočia budovu viackrát upravovali. Zásadnejšia neobaroková prestavba sa uskutočnila okolo roku 1874 podľa plánov architekta E. Dümmerlinga. Definitívnu podobu nadobudol župný dom v rokoch 1905 až 1908.

Foto5 zupny dom.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X