Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka kolaz stara nitra.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #112

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Na tomto mieste stávali prímestské autobusy, viete čo je to za miesto? Pri Sedrii z boku a pri väznici boli zastávky autobusov. V čase vzniku fotografie to práve nebola väznica, ale štátny archív. Odfotografované je to v 60. rokoch 20. storočia. Väznica je v prevádzke opäť od 1. septembra 1973. V roku 1906 pristavili k Sedrii budovu súdnej väznice s kapacitou 113 väzňov. Pamätníci spomínajú, ako cez tú bránu chodili zo školy Vajanského na Damborského ulicu smer Kubíček.

Foto1 sedria vaznica.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia zobrazujúca Nitriansky hrad, na fotografií je Kláštorská cesta a Nitra Zobor. Ako vidíte, nejde o Zobor, ale o hrad a fotograf stojí v Mestskom parku na Sihoti.

Foto2 hrad park.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Krásna romantická fotografia vnútornej renesančnej brány biskupa Mošóciho. Táto brána vznikla v 16. storočí a dôvodom bolo stále hroziace turecké nebezpečenstvo. Vedeli ste, že prvá písomná zmienka o hradisku pochádza z roku 871?

Foto3 hrad brana.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Garážované autobusy Československej automobilovej dopravy (ČSAD), ktorá začala dňom 1. januára 1949 svoju činnosť. Bolo zriadené Oblastné riaditeľstvo pri Povereníctve dopravy a následne, vzhľadom na územno-politické usporiadanie vznikli podniky ČSAD. V Nitre to bol Krajský podnik s označením KP 15. Miestom ich parkovania boli Vestenického garáže na Štúrovej ulici, vedľa terajšej ARRIVY. Podľa zistení tam neskôr bola pilnikáreň, potom i oprava autobatérií.

Foto4 garazovane autobusy csad.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Krásna fotka Župného domu v Nitre a veľmi netradičný uhol pohľadu. Na mieste súčasného objektu bol vybudovaný Župný dom už v 17. storočí. Koncom 18. storočia ho nahradila mohutná neskorobaroková palácová stavba. V priebehu 19. storočia budovu viackrát upravovali. Zásadnejšia neobaroková prestavba sa uskutočnila okolo roku 1874 podľa plánov architekta E. Dümmerlinga. Definitívnu podobu nadobudol župný dom v rokoch 1905 až 1908.

Foto5 zupny dom.jpg
Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X