Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra titulka kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #108

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Pohľadnica s vyobrazením nitrianskych kasární z roku 1884. V kasárňach žilo 417 vojakov a žandárov, súčasťou boli aj ubytované kone. Tie boli umiestnené v žrebčíne, ktorý sa nachádzal v miestach, kde je dnes cukráreň pri stanici. Pri hlavnej ceste, oproti pivovaru je tiež zachovaná budova správy žrebčinca, kde boli ubytovaní zamestnanci.  Stajne už na svojom mieste neexistujú.

Foto1 kasarne.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Približne v týchto miestach sa v súčasnosti nachádza Divadlo Andreja Bagara. Výstavba budovy divadla začala v roku 1982. Taktiež aj Vysielač Zobor na Pyramíde je ešte vo výstavbe. Fotografia teda vznikla začiatkom 80. rokov 20. storočia. V týchto miestach sa nachádzala aj už zbúraná Malošpitálska ulica.

Foto2 zobor malospitalska.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takáto bola fontána na námestí. Starí „Nitrančania“ si ju veľmi dobre pamätajú. Radi spomínajú na krásne osvetlenie a hru svetiel so striekajúcou vodou.

Foto3 fontana na namesti.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Bývalý kláštor Vincentiek, sídlili v pôvodnom kláštornom kostole Návštevy Panny Márie. Od polovice 19. storočia viedli Katolícku školu pre dievčatá, neskôr aj Meštiansku školu a dievčenské gymnázium. Sestry Vincentky sa v Nitre starali aj o chorých a chudobných, na tieto účely zriadili malú nemocnicu a v roku 1924 chudobinec pre tulákov a bezdomovcov. Od roku 1991 sú sústredené v Kňazskom seminári svätého Gorazda v Nitre a majú aj svoj provinciálny dom. Zaujímavosťou je, že pamiatkový úrad kláštor nevyhlásil za národnú pamiatku, pretože vraj veža nie je postavená presne, ako bola pred jej zrútením 1947. 

Foto4 vincentky klastor.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto to vyzeralo na trhoch pred budovou súčasného Ponitrianskeho múzea. Fotografia je vyhotovená približne v 30. rokoch 20. storočia. Všimli ste si vtedajšiu módu? Ľudia oblečení v krojoch, ženy v skladaných sukniach a so šatkou na hlavách a muži v čižmách a s klobúkmi.

Foto5 pesia namestie trh.jpg
Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X