Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #105

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Na fotografií je stará vodáreň. Jej strechu v minulosti zničil požiar a novú už urobili plochú. V minulosti v nej sídlili vodárne, neskôr tu mali Technické služby sklad zástav, pútačov a i. Budova sa nachádza v parku vedľa preliezačiek a biskupského hostinca.

Foto1 vodarne technicke sluzby.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Spoznávate túto ulicu? Je to Párovská od Štúrovej okolo roku 1960. Na fotke je ešte vidieť v pozadí Židovskú školu, z tej je v súčasnosti telocvičňa Párovského gymnázia. Pamätníčka spomína, že tam bol dlhý dvor a bývalo tam viacero rodín. Všetkým obyvateľom z pôvodných starých domov dali náhradné ubytovanie vo vedľa vyrastajúcich panelákoch. Vtedy sa stavali takzvané štátne byty, ktoré sa prideľovali napríklad v takýchto prípadoch zdarma a takzvané družstevné, ktoré sa kupovali, od 10 do 30-tisíc Kčs, podľa veľkosti.

Foto2 parovska.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Prvé nitrianske divadlo, ktoré bolo v meste postavené v roku 1883. Divadlo malo kapacitu 360 miest. Zaujímavosťou je, že jeho deväť metrov široké javisko bolo osvetlené petrolejovými lampami. Nitra mala v tom čase asi 9-tisíc obyvateľov.

Foto3 divadlo.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Aj takto môže vyzerať pohľad na starú Nitru. Dielo je od umelca Edmund Massányiho. Zobrazuje vpravo Braun a Krížna ulička, vľavo východ na Kupeckú ulicu. Braun patril k obľúbeným nitrianskym spoločenským priestorom. Neskôr, v 60. rokoch 20. storočia, bola budova sídlom KSČ v Nitre. Na chodníku pred touto budovou mal rozloženú svoju “mobilnú dielničku” brusič nožov, na ktorého si mnohí ešte i dnes pamätajú. Brusič sa volal Hasala a pochádzal z Moravy. Možno si aj vy spomínate, ako deťom vždy hovoril povestnú vetu: “Jdi vod stroje…” Brúsny kotúč pritom poháňal nožným pohonom.

Foto4 krizna kupecka braun.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Aj takto to vyzeralo, keď demolovali starý most na Čermáni. Mnohí si isto spomínajú, ako robili tento aj druhý most, ktorý spája Čermáň so Štúrovou ulicou. Starý most zdemolovali, pretože bol už nevyhovujúci. Súčasný most musel byť na inom mieste, pretože starý most slúžil až do otvorenia toho nového. Druhý čermánsky most nad železnicou zo Štúrovej ulice bol stavaný o niečo prv, ale takmer súbežne. Oba mosty boli dané do prevádzky v rozmedzí rokov približne 1986 až 1988 a prispeli k urýchleniu prepravy v Nitre.

Foto5 most cerman buracie prace.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X