Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra titulka kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #101

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Viete, v akom chráme to takto kedysi vyzeralo zvnútra? Takýto interiér sa nachádzal v pôvodnej židovskej synagóge v Nitre. Pre zaujímavosť prvý raz počujeme o synagóge, ktorá stála na Párovskej ulici, v roku 1766. V roku 1818 si prenajali židia v susedstve pozemok, na ktorom si postavili väčšiu synagógu.

Foto1 synagoga interier 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Nitrianska Synagóga sa začala stavať presne 12. júla 1910 o 17.00 hod. Bola tu dokonca postavená tribúna, odkiaľ zúčastnená spoločnosť v plnej paráde sledovala slávnostné položenie základného kameňa. Hostí privítal Natan Grünfeld a pripomenul prítomným dejiny obce a ocenil zásluhy každého, kto vyvinul akúkoľvek činnosť v záujme výstavby novej synagógy.

Foto2 synagoga navrh.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Na jar 1942 likvidovala Hlinkova garda v Nitre 537 „nepotrebných“ židovských obchodníkov a 20. marca vypravili prvý transport – 1100 chudobných židov. Nasledovali ďalšie transporty priamo do Poľska. Zo 6-tisíc židov, ktorých v druhej svetovej vojne vyviezli z Nitry, sa zachránilo sotva 10%. Pre zaujímavosť, prvú písomnú zmienku o prítomnosti židov na našom území označenom ako Mons Judeorum nájdeme už v druhej Zoborskej listine z roku 1113. Na fotografií je zachytená ulica Pri Synagóge.

Foto3 synagoga cesta.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Vedeli ste, že Piaristický kostol je najväčšou barokovou stavbou v meste? Dvojvežové priečelie so stredným štítovým nadstavcom s nikou a volútami je rímsou delené na dve časti. Kostol je jednoloďový, zaklenutý pruskými klenbami, sakristia valenou klenbou. Chrámová loď je do komplexu včlenená tak, že rozdeľuje vnútorné nádvorie kláštora na dve časti. Zaujímavosťou je, že jedna veža je o 52 cm vyššia ako druhá a Piaristické gymnázium navštívila v roku 1990 aj Matka Tereza.

Foto4 piaristicky kostol.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Krásna panoramatická fotka zachytáva časť Hornotabánskej, ako sa na Štúrke jazdí v dvoch pruhoch a veľký zásah do pôvodnej zástavby – Prior. Fotografia vznikla v roku 1971. V pozadí taktiež vidieť Piaristický kostol, ktorý mimochodom nemá vežové hodiny.

Foto5 tesco prior vystavba sturova.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X