Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka stara nitra kpsn.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #100

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Keďže ide o okrúhle číslo našej rubriky, rozhodli sme sa urobiť to trochu inak – vo forme kvízu. Okrem spoznávania zákutí, ktoré už v Nitre ani nemusia existovať, sa ešte aj zabavíte a overíte si svoje vedomosti a znalosti.

Foto 1

Čo je toto za miesto? Nápovedou vám možno bude, že táto ulica názov nezmenila od roku 1877 a volá sa tak dodnes, len má slovenský názov. Do roku 1921 mala názov Szikla utca.

Foto1 ulicka sklana farska piaristicka.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Foto 2

Takto sa kedysi premávali konské povozy po Nitre. Kostol v pozadí vám isto prezradí, čo je toto za ulicu.

Foto2 farska.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Foto 3

Táto fotografia bola zachytená v roku 1933 a nachádza sa na nej jedna existujúca ikonická budova a jedna už neexistujúca. Viete, o aké budovy ide a z akej ulice je to fotené?

Foto3 kupecka povodne divadlo.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Foto 4

Na fotke je ešte koryto rieky celkom inde ako dnes. Výnimočný záber vznikol okolo roku 1930. Viete, kde sa nachádza fotograf? Nápoveda je, že rodinné domy vľavo ešte stále stoja na svojom mieste.

Foto4 trafacka janka krala rieka nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Foto 5

Fotografia stará viac ako 100 rokov zachytáva trhovisko. Takto sa kedysi nakupovali čerstvé potraviny, deti šantili na ulici a nerobilo im problém si aj uprostred trhu sadnúť a chrúmať zeleninu. Na akej ulici sa nachádza toto trhovisko?

Foto5 trhovisko majerska.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Odpovede

Foto 1: Ide o uličku, ktorá sa začína približne oproti vchodu do hotela Sole a je to vlastne akási skratka chodníkovým priechodom z Farskej na Piaristickú ulicu. Po Skalnej ulici sa kedysi naozaj vystupovalo po skalách, pretože tu boli kamenné schody a v hornej časti uličnej dlažby boli žulové „mačacie hlavy“.

Foto 2: Ak ste hádali Farskú ulicu, tak ste mali pravdu. Na fotografii je kostol Navštívenia Panny Márie, ten vám isto prezradil, čo je to za miesto. Fotograf stojí na križovatke s dnešnou Školskou ulicou.

Foto 3: Pohľad z Kupeckej smerom k námestiu. Vidíme pôvodné divadlo, ktoré bolo zničené bombardovaním aj baletnú školu. Existujúcou ikonickou budovou je budova Ponitrianskeho múzea.

Foto 4: Toto je fotené z dreveného mosta na konci Vodnej ulice, ktorý stál blízko dnešnej Trafačky. Zaujímavosťou je, že pod vežou františkánskeho kostola vidieť strechu ešte neprestavaného župného domu.

Foto 5: Fotografia vznikla presnejšie okolo roku 1905. Správnou odpoveďou na otázku, kde sa trhovisko nachádza, je Damborského, alebo ak chcete vtedajšia Majerská ulica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X