Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tlacovka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
foto: Ľudmila Synaková
15. júna 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skĽudmila Synaková

Nitra sa pripravuje na mestské slávnosti „Nitra, milá Nitra…“

Na Mestskom úrade v Nitre sa v pondelok 15. júna konala tlačová konferencia k mestským slávnostiam Nitra, milá Nitra 2015, ktorými naše historické i moderné mesto ožije od piatka do nedele 3. až 5. júla.

O podrobnom programe slávností zástupcov médií informoval primátor Nitry Jozef Dvonč, predseda NSK Milan Belica, riaditeľ Biskupského úradu v Nitre Štefan Valo, zástupca primátora Nitry Ján Vančo, prednosta mestského úradu Igor Kršiak, riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko, riaditeľ agentúry EPS Daniel Balko, zástupca NSK Miloš Bača, vedúca odboru kultúry MsÚ Dagmar Bojdová, vedúca útvaru propagácie MsÚ v Nitre Alena Pivarčiová a ďalší.

Organizátori a spoluorganizátori tohtoročných slávností sa aj tohto roku obsahovou náplňou podujatí zamerali na duchovné posolstvo vierozvestcov, s osobitým akcentom na osobnosť sv. Metoda, ktorého 1200. výročie narodenia a 1130. výročie skonu si v tomto roku pripomíname. Bohatý program trojdňových slávností sa začne v piatok konferenciou „Svätý Metod a christianizačné poslanie byzantskej misie“ a bude pokračovať verejnou prezentáciou medzinárodného projektu Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a sv. Metoda v Koncertnej sále Župného domu v Nitre.

Najočakávanejšou udalosťou prvého slávnostného dňa bude otvorenie pamätníka na mieste pozostatkov základov kostola sv. Martina a položenie základného kameňa archeoparku v areáli bývalých zoborských kasární. Pozostatky kostola sv. Martina na Martinskom vrchu sú jednou z najstarších sakrálnych pamiatok na území Slovenska a sú späté s počiatkami christianizácie nášho územia.

Najstarší kostol vznikol azda už v období Veľkej Moravy. Neskôr, v priebehu 11. – 12. storočia ho prestavali v románskom štýle a v 17. storočí upravili do barokovej podoby.  Kostol neskôr nebol udržiavaný. Areál v jeho okolí prevzala c. a k. armáda, ktorá ho zbúrala. Pamätník vyznačuje polohu a pôdorys zvyškov tejto významnej cirkevnej pamiatky a je súčasťou archeoparku, pripravovaného Archeologickým ústavom SAV v Nitre. Piatkový program vyvrcholí na Svätoplukovom námestí koncertom hudobnej skupiny Čechomor, hrajúcej české, moravské a slovenské ľudové piesne v rockovom aranžmáne.

Sobotňajší program (4. júla) sa začne už dopoludnia na Nitrianskom hrade a v podhradí historickým festivalom včasnostredovekého života Pribinova Nitrawa, ktorého súčasťou bude i sprievod kniežaťa Pribinu. V rámci celodenného programu sa návštevníci môžu tešiť na historickú lukostreľbu a historickú hudbu. Nebudú chýbať ukážky umenia sokoliarov ani výjavy zo života Slovanov a nočné predstavenie slovanských mýtov. Pribinova Nitrawa bude pokračovať aj v nedeľu, programom od 11.00 do 17.00 hod. a vyvrcholí Turnajom o meč kráľa Svätopluka.

V priebehu sobotňajšieho popoludnia sa návštevníci môžu poprechádzať po Nitrianskom korze, kde budú pre nich pripravené vystúpenia kapiel Art Pegas, JV band, Coctail band, Pengagi a Divadla ZkuFraVon. Pred večerom o19.00 hod. vyšleme spod Zobora Pozdrav od štúrovcov, v ktorom budú účinkovať členovia hereckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre Alena Pajtinková, Marián Viskup, Juraj Ďuriš, Roman Poláčik a Marcel Ochránek. Sobotňajšie slávnosti vyvrcholia o 20.30 hod. koncertom Nitrianske múzy s podtitulom O Nitre, s Nitranmi a pre Nitranov. Na audiovizuálnom večere vystúpia La Goia, Close Harmony Friends, Itcho Pčelár a skupina Jamestown, Katarzia, Bijou Terrier a ďalší.

V nedeľu 5. júla o 10.00 h sa na Svätoplukovom námestí začne Cyrilo-metodská národná púť. Hlavným celebrantom je arcibiskup J. E. Mario Giordano, apoštolský nuncius na Slovensku. Veriaci, ktorí pricestujú do Nitry, ale aj ostatní návštevníci slávností, sa tak v nedeľu popoludní môžu vybrať na Nitriansky hrad, kde bude voľný vstup do priestorov Biskupského úradu (od 13.00 do 16.00 hod.) s možnosťou vystúpiť na vežu nitrianskej katedrály a pozrieť sa na Nitru z výšky (ostatné priestory až do 18.00 hod.).

Nedeľňajší večerný program zakončí vystúpenie SĽUK-u hudobno-tanečným programom Krížom – krížom. Tvorcovia v ňom spracovali pôvodný folklórny materiál viacerých etnografických regiónov Slovenska do predstavenia plného energie, vtipu, vynikajúcich výkonov interpretov a pestrosti prejavov tradičnej ľudovej kultúry. SĽUK chce aj týmto programom dokázať, že slovenský folklór má potenciál osloviť nielen jeho dlhoročných fanúšikov, ale aj súčasného mladého diváka. Dramaturgickým zámerom programu Krížom-krážom je ukázať štýlovú a regionálnu pestrosť spolu s umelecko-estetickým potenciálom, ktorý folklór môže mať aj pre súčasného diváka

Na Svätoplukovom námestí sa počas všetkých troch dní uskutoční Nitriansky jarmok ľudových remesiel, ktorý budú svojou účasťou dotvárať doboví jarmočníci s prezentáciou techník starých remesiel ako sú hrnčiarstvo, drotárstvo, košikárstvo, rezbárstvo, sklárstvo, umelecké kováčstvo. Návštevníkov jarmoku môže na námestí prekvapiť pozvanie na netradičnú výstavu Galérie Akcent s názvom Vitajte v našej obývačke, kde si budú môcť posedieť s autorom akademickým maliarom Karolom Felixom.

V rámci sprievodných podujatí bude naše mesto hostiť folklórne súbory, ktoré budú zúčastnené na Slavica feste a tiež II. Nitriansku verklikáreň – medzinárodné stretnutie verklikárov z Čiech, Maďarska, Slovinska a Slovenska v rámci projektu Európske flašinety. Milovníci histórie si iste nenechajú ujsť príležitosť prehliadnuť si areál zoborského kláštora s odborným výkladom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X