Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BELICA: Nitriansky samosprávny kraj
PREZIDENT: Prevzal Deklaráciu samosprávnych krajov Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica poèas odovzdávania Deklarácie samosprávnych krajov pri príležitosti 10. výroèia ich vzniku prezidentovi SR. Bratislava, 3. január 2011. Foto: SITA/Marián Peiger
11. apríla 2014 Správy NitraPolitika od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA/AP

NITRA: Príkazná zmluva župana je podľa kontroly v poriadku

V prípade podpísania príkaznej zmluvy pre novú zástupkyňu Nitrianskeho samosprávneho kraja v Bruseli je podľa inšpektorátu práce všetko v súlade so zákonom

NITRA 11. apríla – Postup predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu (NSK) v prípade podpísania príkaznej zmluvy pre novú zástupkyňu kraja v Bruseli, je podľa Inšpektorátu práce v Nitre v súlade so zákonom. „V NSK sme urobili kontrolu a preverovali sme obsadzovanie miest vedúcich zamestnancov aj konkrétnu príkaznú zmluvu a činnosť, ktorá je na jej základe vykonávaná. Nezistili sme porušenia právnych predpisov a čo sa týka tejto zmluvy, neboli neplnené všetky znaky závislej práce a postup predsedu NSK bol preto zákonný,“ uviedol hlavný inšpektor práce v Nitre Róbert Bulla.

Začiatkom roka sa zástupkyňou kraja v Bruseli stala 23-ročná Klaudia Gregušová na základe príkaznej zmluvy. Nitriansky župan čelil kritike médií nielen pre zmluvu, ale aj pre vek Gregušovej a nedostatok skúseností. Milan Belica však tvrdí, že predchádzajúci zástupca kraja, ktorý odišiel po niekoľkých rokoch pôsobenia na tomto poste, mal takú istú zmluvu ako dnes Gregušová. „Som otvorený prijať akékoľvek rozhodnutie kontrolného úradu, ale som presvedčený, že pre kraj je takáto zmluva výhodnejšia ako zamestnanecký vzťah, pretože ona si tam platí náklady na pobyt aj cesty a tak tých tritisíc eur plus nejaké náhrady nie sú vôbec prehnané,“ povedal Milan Belica.

Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) však vidí v takýchto zmluvách spôsob, ako vybrať ľudí bez výberového konania. „Je to akási barlička pre tých starostov a primátorov, ktorí sa nemusia nikomu zodpovedať, prečo tam vybrali konkrétneho človeka a nesie to so sebou riziko, že pôjde o klientelizmus,“ povedal predseda ZOMOS Vladimír Špánik. Na nitrianskeho župan však boli smerované aj pripomienky, že ide o mladú a neskúsenú osobu. Belica obhajoval svoj krok tým, že nejde o dôležitý post. „To nie je zástupca kraja, ktorý nás tam reprezentuje, je skôr mojou asistentkou, ktorá mi tam pripravuje materiály a dohodne stretnutia, a toto miesto je ako stvorené pre mladého človeka. Nehovoriac o tom, že má skúsenosti v mediálnej oblasti, čo považujem za výhodu,“ uviedol Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X