Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro peniaze bankovky GettyImages
Foto: ilustračné, GettyImages
11. septembra 2020 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitra prijme návratnú finančnú výpomoc od štátu vo výške 1,8 milióna eur

Samosprávy by podľa primátora Nitry Mareka Hattasa mali byť motorom lokálnych ekonomík. 

Mestské zastupiteľstvo v Nitre schválilo prijatie návratnej finančnej výpomoci od štátu vo výške 1,8 milióna eur ako kompenzáciu výpadku dane z príjmov fyzických osôb v dôsledku pandémie COVID-19.

Nitra sa uchádza o bezúročnú pôžičku v maximálnej možnej výške, teda vo výške vyčísleného výpadku podielových daní.

Tieto peniaze budú samosprávy splácať až od roku 2024. Viacerí primátori však očakávajú, že napokon finančnú výpomoc splácať nebude potrebné.

Motor ekonomík

My, samosprávy, by sme sa nemali správať konzervatívne, mali by sme byť motorom lokálnych ekonomík. Pokiaľ začneme aj my zastavovať investičné akcie, tak sa nám zastaví aj lokálna ekonomika,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Potvrdil, že existuje prísľub, že v budúcnosti by sa návratná výpomoc mohla zmeniť na dotáciu. Všetky veľké samosprávy aj kraje podľa neho pristupujú na prijatie tejto finančnej výpomoci od ministerstva financií.

Opatrnejšie zadlžovanie

Niektorí poslanci upozorňovali na potrebu opatrnejšieho zadlžovania. Mestské zastupiteľstvo v Nitre preto súčasne so schválením prijatia finančnej výpomoci poverilo prednostu mestského úradu, aby pripravil návrh úpravy rozpočtu, do ktorého by premietol aj úsporné opatrenia na strane výdavkov.

Vláda vyhradila na poskytovanie bezúročných pôžičiek samosprávam takmer 200 miliónov eur. Obce a vyššie územné celky môžu o návratnú finančnú pomoc žiadať do 31. októbra 2020.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X