Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DOPRAVA: Prezentácia vlaku RegioJet
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad do interiéru nového vagónu Astra spoloènosti RegioJet, ktorý bude súèasou súpravy jazdiacej na trati Bratislava - Košice. Vlakovú súpravu predstavili na košickej železniènej stanici. Košice, 8. október 2104. Foto: Sita/Ivan Fleischer
15. novembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk

NITRA: Nitriansky kraj nezmenil postoj k licencii pre RegioJet

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) tvrdí, že nezmenil svoj postoj k vydaniu dopravnej licencie pre spoločnosť RegioJet na prevádzku diaľkovej autobusovej linky Bratislava – Nitra – Banská Bystrica. „Ani prvé stanovisko NSK k návrhu cestovného poriadku dopravcu zo 7. októbra nebolo súhlasné. Preto Bratislavský samosprávny kraj opätovne požiadal Nitriansky kraj o vyjadrenie,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa predsedu Nitrianskeho kraja Oľga Prekopová. Nitriansky kraj v súlade so zákonom o cestnej doprave je podľa nej povinný prihliadať aj na záujem obcí, preto požiadal o vyjadrenie mesto Nitra. „Mesto Nitra sa 28. októbra vyjadrilo nesúhlasne, čo Nitriansky kraj rešpektoval a 3. novembra poskytol Bratislavskému kraju nesúhlasné stanovisko,“ dodala Prekopová.

Nitriansky kraj v pôvodnom stanovisku zo 7. októbra nemal pripomienky k návrhu upraveného cestovného poriadku RegioJet. Vyslovil však obavy, že po vydaní licencie dopravcovi je vysoko pravdepodobné, že môže byť ohrozená existencia troch súčasných prímestských autobusových spojov Zlaté Moravce/Vráble – Nitra, Nitra – Sereď – Bratislava a Nitra – Bratislava.

„Zabezpečujú aj regionálnu dopravu v kraji. Nahradzujú tak v daných časových polohách služby vo verejnom záujme nášho kraja,“ uviedol v pôvodnom stanovisku Nitriansky kraj. Po zrušení týchto liniek by podľa kraja bolo potrebné zaviesť nové regionálne spoje vo verejnom záujme, ktorých stratu vykrýva kraj. Uvedené linky prevádzkujú spoločnosti Arriva Nitra, a. s. a Turancar, s. r. o. Nitra. V druhom, spresnenom vyjadrení z 3. novembra Nitriansky kraj zaujal negatívne stanovisko k udeleniu licencie pre RegioJet s odvolaním sa na nesúhlas mesta Nitra.

Vlakový prepravca RegioJet, člen holdingu Student Agency, zatiaľ nemôže začať jazdiť autobusmi na nedotovanej trase z Bratislavy cez Nitru do Banskej Bystrice. Cestovné má byť značne nižšie oproti iným autobusovým spoločnostiam. Bratislavský kraj mu doteraz neudelil potrebnú licenciu, Nitriansky kraj totiž nesúhlasil s jej vydaním. Bratislavský kraj podľa zákona o cestnej doprave môže vydať licenciu na zriadenie autobusovej linky len so súhlasom všetkých dotknutých krajov, teda Banskobystrického, Nitrianskeho a Trnavského. Majiteľ Student Agency Radim Jančura za tým vidí snahu krajov spolu s autobusovými spoločnosťami nepustiť na trasu konkurenta.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X