Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky Jarmok, Nitra milá Nitra
Foto: ilustračné, SITA
9. júna 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Nitra, milá Nitra prinesie historický festival, vínnu uličku aj koncerty

Centrum Nitry ožije od 4. do 6. júla mestskými slávnosťami Nitra, milá Nitra, Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami. Prinesú historické, duchovné aj kultúrne podujatia. Svätoplukovo námestie ožije tradičným jarmokom a Nitrianskymi pivnými slávnosťami, Nitranov čaká aj koncert Jany Kirschner.

V prvý deň slávností bude benefičný koncert Večer ľudí dobrej vôle, ktorý organizuje Nadácia Prameň a mesto Nitra. V programe vystúpia Peter Nagy a skupina Indigo, Kristína, Janais, Poddukelský umelecký súbor, Martina Ťašková a Otokar Klein. Ako informovala Ľudmila Synaková z nitrianskej radnice, v tento deň ožije od 17. hodiny aj Nitriansky hrad a podhradie historickým festivalom ranostredovekého života Pribinova Nitrawa s historickým sprievodom mestom na hrad, scénkami a ukážkami z dobového života.

Cyrilo-metodská národná púť

Na štátny sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla je naplánovaná tradičná Cyrilo-metodská národná púť. Hlavným celebrantom bude Mons. Ján Babjak, prešovský arcibiskup a metropolita sui iuris. Veriaci budú môcť sledovať aj uvedenie novej poštovej známky, vydanej spoločne s Vatikánom pri príležitosti 1150. výročia uznania slovanského liturgického jazyka. Po púti bude tradičný Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade s voľným vstupom do biskupského paláca, Katedrály svätého Emeráma, expozícií Diecézneho múzea, celého hradného areálu a kazemát.

História a degustácia

V podhradí bude 5. júla pokračovať historický festival Pribinova Nitrawa. „Návštevníci sa prenesú v čase a budú svedkami života v ranom stredoveku, budú môcť ochutnať vtedajšie jedlá, zúčastniť sa na tvorivých dielňach zameraných na tradičné remeslá, pozrieť si vojenský výcvik, historické scénky a turnaj bojových zručností,“ uviedla Synaková.

V Gotickej priekope si pozrú dobové odievanie a pod hradbami živý šach. Po prvýkrát bude pod Nitrianskym hradom na Podzámskej ulici od Župného námestia Ružová vínna ulička, ktorej súčasťou bude degustácia najkvalitnejších vín z Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Známe vinárstva predstavia svoje vína a ponúknu najmä vlastné ružové vína.

Sprievodné podujatia

Program 6. júla odštartuje konferencia pre verejnosť na tému Nitra v kontexte významných historických výročí, na ktorej sa bude skloňovať historický pohľad na osmičkové roky v Nitre. Milovníci histórie sa môžu tešiť na výstavu v priestoroch Ponitrianskeho múzea s názvom Znovuobjavený archív mesta Nitry. Pôjde o prezentáciu písomností archívu mesta z rokov 1632 – 1922 z fondov Štátneho archívu v Nitre. Medzi sprievodnými podujatiami je aj Život na korze, slovensko-česká filatelistická výstava Nitrafila 2018, desiaty ročník medzinárodného folklórneho festivalu Slovanov Slavica festival a cyklistické i pešie putovanie po stopách svätých Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X