Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Nitriansky Jarmok, Nitra milá Nitra
ilustračné: SITA
9. júna 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Nitra, milá Nitra prinesie historický festival, vínnu uličku aj koncerty

Centrum Nitry ožije od 4. do 6. júla mestskými slávnosťami Nitra, milá Nitra, Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami. Prinesú historické, duchovné aj kultúrne podujatia. Svätoplukovo námestie ožije tradičným jarmokom a Nitrianskymi pivnými slávnosťami, Nitranov čaká aj koncert Jany Kirschner.

V prvý deň slávností bude benefičný koncert Večer ľudí dobrej vôle, ktorý organizuje Nadácia Prameň a mesto Nitra. V programe vystúpia Peter Nagy a skupina Indigo, Kristína, Janais, Poddukelský umelecký súbor, Martina Ťašková a Otokar Klein. Ako informovala Ľudmila Synaková z nitrianskej radnice, v tento deň ožije od 17. hodiny aj Nitriansky hrad a podhradie historickým festivalom ranostredovekého života Pribinova Nitrawa s historickým sprievodom mestom na hrad, scénkami a ukážkami z dobového života.

Cyrilo-metodská národná púť

Na štátny sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla je naplánovaná tradičná Cyrilo-metodská národná púť. Hlavným celebrantom bude Mons. Ján Babjak, prešovský arcibiskup a metropolita sui iuris. Veriaci budú môcť sledovať aj uvedenie novej poštovej známky, vydanej spoločne s Vatikánom pri príležitosti 1150. výročia uznania slovanského liturgického jazyka. Po púti bude tradičný Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade s voľným vstupom do biskupského paláca, Katedrály svätého Emeráma, expozícií Diecézneho múzea, celého hradného areálu a kazemát.

História a degustácia

V podhradí bude 5. júla pokračovať historický festival Pribinova Nitrawa. „Návštevníci sa prenesú v čase a budú svedkami života v ranom stredoveku, budú môcť ochutnať vtedajšie jedlá, zúčastniť sa na tvorivých dielňach zameraných na tradičné remeslá, pozrieť si vojenský výcvik, historické scénky a turnaj bojových zručností,“ uviedla Synaková.

V Gotickej priekope si pozrú dobové odievanie a pod hradbami živý šach. Po prvýkrát bude pod Nitrianskym hradom na Podzámskej ulici od Župného námestia Ružová vínna ulička, ktorej súčasťou bude degustácia najkvalitnejších vín z Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Známe vinárstva predstavia svoje vína a ponúknu najmä vlastné ružové vína.

Sprievodné podujatia

Program 6. júla odštartuje konferencia pre verejnosť na tému Nitra v kontexte významných historických výročí, na ktorej sa bude skloňovať historický pohľad na osmičkové roky v Nitre. Milovníci histórie sa môžu tešiť na výstavu v priestoroch Ponitrianskeho múzea s názvom Znovuobjavený archív mesta Nitry. Pôjde o prezentáciu písomností archívu mesta z rokov 1632 – 1922 z fondov Štátneho archívu v Nitre. Medzi sprievodnými podujatiami je aj Život na korze, slovensko-česká filatelistická výstava Nitrafila 2018, desiaty ročník medzinárodného folklórneho festivalu Slovanov Slavica festival a cyklistické i pešie putovanie po stopách svätých Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X