Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pesia zona fotonitra.szm_.com_.jpg
ilustračné: fotonitra.szm.com
11. apríla 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nitra má s pešou zónou veľké plány. Novými podmienkami fungovania letných terás ju chce opäť oživiť

Vedenie mesta schválilo uvoľnenie pravidiel pre letné terasy, ktoré by mali napomôcť prinavrátiť život na Pešiu zónu.

V rozkladaní terás bránili podnikom nezmyselne nastavené pravidlá mesta. To sa má už čoskoro zmeniť. Mestská rada totižto schválila nové pravidlá pre letné terasy a očakáva sa, že na rokovaní mestského parlamentu 25. apríla ich odobria aj poslanci.

Pôvodne mohli prevádzky rozložiť terasy až po dátume, ktorý každý rok určovali poslanecké uznesenia. Tie sa často schvaľovali v máji alebo v júni. Nový materiál pripravený mestom, zabraňuje vzniku situácií, že je vonku teplo a podniky nemôžu poskytnúť služby na terasách. Po novom tak budú môcť podnikatelia terasy rozložiť od 1. apríla a nechať ich vonku až do konca novembra.

Priestor pre letné terasy navyše rozširujeme prakticky pre celú centrálnu mestskú zónu. Terasy budú nielen na Pešej zóne, ale na priľahlých uliciach, napríklad Radlinskej, Farskej, letné terasy tiež budú môcť mať aj prevádzky umiestnené vo vnútorných dvoroch,“ informoval viceprimátor Daniel Balko.

Podniky získali od mesta jednu podmienenú výhodu, ktorou je odpustenie jedného poplatku – namiesto doterajších dvoch poplatkov, zaplatia po novom už iba nájomné za užívanie pozemkov pod letnou terasou. Podmienkou pre podniky je, aby v období rozloženia terás uskutočnili aspoň dve podujatia, napríklad koncerty, diskusie či ochutnávky vín. Povinnosťou podnikov bude hlásiť podujatia oddeleniu kultúry na mestskom úrade, pričom ide len o praktické dôvody, aby sa napríklad nestalo, že veľa prevádzok bude chcieť zorganizovať rôzne produkcie v rovnakom termíne.

Prevádzkovateľom letných terás vieme pomôcť aj tak, že za nich zaplatíme poplatky pre SOZA – vysporiadame tak za nich všetky autorské poplatky. Chceli by sme, aby sa podnikatelia zapájali aj do podujatí, ktoré robí mesto, napríklad prvý raz budeme mať hody s ochutnávkou vín, tak by sa mohli niektoré prevádzky zapojiť tematicky a usporiadať v rovnakom termíne ochutnávky vín,“ dodal Daniel Balko. Týmito opatreniami sa vytvára model, ktorým sa mesto v spolupráci s majiteľmi podnikov snažia oživiť roky mŕtvu Pešiu zónu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X