Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
**OPRAVA: EXTRÉMIZMUS: Zasadnutie ÚPV NR SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
**OPRAVA MENA - Zasadnutie Ústavnoprávneho výboru NR SR kvôli postupu prokuratúry pri vyšetrovaní medializovaných útokov predstaviteľov extrémistických skupín v Nitre. Na snímke generálny prokurátor Jaromír Èižnár. Bratislava, 4. február 2014. Foto: SITA/Gabriel Kuchta
25. februára 2014 Správy NitraKrimi od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. SITA/AP

NITRA: Krajský prokurátor sa má stretnúť s Čižnárom tento týždeň

Nitra 25. februára  – Napomenutie, ktoré dostala od svojho nadriadeného okresná prokurátorka v Nitre za svoj postup v prípade októbrového útoku skupiny mužov na nitriansky bar Mariatchi stále nenadobudlo právoplatnosť. Ide o najmiernejšiu formu disciplinárneho opatrenia, o ktorom môže rozhodnúť krajský prokurátor bez prerokovania v disciplinárnej komisii.

„Aj v tomto prípade ale existuje 15-dňová lehota, keď sa proti opatreniu môže prokurátorka odvolať v prípade, že sa s ním nestotožnila. Má 15 dní na to, aby požiadala o prerokovanie v disciplinárnej komisii, kde sa môže hájiť, nechať sa zastupovať, či odvolať sa voči rozhodnutiu,“ vysvetlil hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Ján Ludva.

Ako zároveň pre TASR potvrdil, šéf nitrianskej krajskej prokuratúry Vojtech Ernest by sa mal stretnúť s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom v priebehu tohto týždňa. Na stretnutí mu bude vysvetľovať, prečo si dve prokurátorky, ktorých postup Čižnár ešte v januári kritizoval, vyslúžili najmiernejšie opatrenia, teda výčitku a napomenutie. Presný termín stretnutia však podľa Ludvu zatiaľ nie je známy.

Prípad, kvôli ktorému boli dvom nitrianskym okresným prokurátorkám uložené disciplinárne opatrenia sa odohral vlani v októbri, keď muži s vyholenými hlavami priamo pod kamerou mestskej polície zaútočili na návštevníkov a obsluhu baru Mariatchi. Päticu mužov obvinili až 28. januára, krátko potom, ako bol prípad medializovaný.

O dva dni neskôr nechala prokurátorka obvinených prepustiť, aj keď polícia pripravila návrh na väzbu. Generálny prokurátor si nechal predložiť spisy a po ich preštudovaní konštatoval viaceré pochybenia prokurátoriek. Zároveň vyzval na uloženie disciplinárnych opatrení.

Krajský prokurátor v Nitre napokon vytkol prokurátorke, ktorá mala 5. a 6. októbra 2013 služobnú pohotovosť, že v rozpore s Príkazom generálneho prokurátora SR, ktorým sa vydáva registratúrny poriadok prokuratúry, nespísala záznam o oznámení zadržania podozrivých osôb a ich následného prepustenia zo zadržania. „Dozorovej prokurátorke prípadu uložil napomenutie pre porušenie základných povinností prokurátora vykonávať svoje služobné povinnosti svedomite a bez prieťahov,“ uviedol Ludva.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X