Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Separovanie triedenie odpad
Foto: ilustračné, GettyImages
31. októbra 2020 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitra je najhoršia spomedzi krajských miest v produkcií odpadu na jedného obyvateľa

Nitra značnú časť svojho komunálneho odpadu skládkuje, teda zneškodňuje najmenej ekologickým spôsobom.

Obyvatelia Nitry a Trnavy vyprodukujú ročne v priemere 600 kilogramov (kg) odpadu na jedného obyvateľa. V tlačovej správe to uviedla analytička Woods & Company Eva Sadovská.

Vychádzala pritom z údajov Eurostatu, ktorý hodnotil produkciu odpadov v krajských mestách na Slovensku za rok 2019. Kým v Nitre jeden obyvateľ v priemere vytvorí 617 kg odpadu, v Trnave je to 601 kg na obyvateľa.

Vzrástla produkcia

Tretia najhoršia situácia je v Banskej Bystrici, kde obyvatelia v priemere vyhodia 569 kg odpadu na hlavu. Nasledujú Žilina (560 kg), Trenčín (507 kg) a Bratislava (483 kg). Najmenej odpadu produkujú obyvatelia Košíc (382 kg), predposledný je Prešov (448 kg).

Od roku 2014 najvýraznejšie vzrástla produkcia odpadov v Banskej Bystrici, kde za posledných päť rokov vyhodil jeden človek v priemere o 61 percent odpadu viac. Nasledujú Žilina (56 percent), Prešov (42 percent), Trnava (19 percent) a Nitra (15 percent).

Najmenší nárast produkcie odpadov zaznamenal Eurostat u obyvateľov Bratislavy (10 percent), Košíc (12 percent) a Trenčína (14 percent).

Ekologické zneškodnenie

Podľa Sadovskej sú Nitra a Trnava mestá, ktoré značnú časť svojho komunálneho odpadu skládkujú, teda zneškodňujú najmenej ekologickým spôsobom. Z údajov zverejnených na webových stránkach jednotlivých krajských miest SR vyplýva, že miera triedenia sa vlani v ôsmich najväčších mestách na Slovensku pohybovala v rozpätí 29 až 53 percent.

Zvyšný nevytriedený, teda zmiešaný komunálny odpad, končí aj v ostatných krajských mestách na skládkach. Výnimkou sú iba Bratislava a Košice, v ktorých sa takýto odpad energeticky zhodnocuje vďaka zariadeniam na energetické využitie odpadu.

Tieto zariadenia dokážu premeniť odpad na elektrinu a teplo. Táto forma nakladania s odpadom sa hlavne v súčasnej situácii považuje za bezpečný a najhygienickejší spôsob zneškodnenia komunálneho odpadu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X