Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
prokuratura nitra
14. novembra 2013 Správy NitraPolitika od NitraDen.skTASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona SITA/AP

Niektorým mestským poslancom sa nepáčia časté protesty prokurátora

Nitra 14. novembra – Dve všeobecne záväzné nariadenia (VZN) mesta Nitra nie sú podľa okresnej prokuratúry v súlade s platnou legislatívou. Prokurátor napadol VZN o miestnych daniach a nariadenie o používaní mestských symbolov. Vo svojom proteste uvádza, že viaceré ustanovenia v oboch VZN sú nad rámec zákona. V prípade protestu voči nariadeniu o miestnych daniach sa mestské zastupiteľstvo s argumentmi prokuratúry nestotožnilo a označilo podanie za neodôvodnené.

Námietky voči VZN o používaní mestských symbolov poslanci uznali a nariadenie zrušili. Okresná prokuratúra vytýkala mestu okrem iného to, že vo svojom právnom predpise vytvárala symboly, ktoré zákon nepozná, ukladalo povinnosti nad rámec zákona a používanie symbolov mesta tretími osobami spoplatňovalo. „Na základe toho mestské zastupiteľstvo zrušilo toto všeobecne záväzné nariadenie. Máme súčasne pripravené nové riešenie, ako riešiť otázku používania mestských symbolov, ako je erb, znelka a tak ďalej. Myslím si, že je potrebné možno vyriešiť len otázku, či sa takéto použitie tretími osobami bude, alebo nebude spoplatňovať, respektíve, či na to máme mandát, alebo nie. Ale myslím si, že zákonná úprava tiež nie je v tejto veci dokonalá. Čiže, budeme sa s tým musieť vyrovnať asi v zmysle nejakých našich právnych názorov,“ uviedol prednosta mestského úradu Igor Kršiak.

Viacerí mestskí poslanci na svojom dnešnom rokovaní poukázali na množiace sa prokurátorské protesty, ktoré sú podávané na základe podnetov občanov a sú namierené voči nariadeniam samospráv po celom Slovensku. Viceprimátor Ján Vančo upozornil, že mestské VZN sa potom zbytočne menia aj napriek tomu, že argumenty prokuratúry sú často nejednoznačné. „Myslím si, že je tu taký, možno zo strany občanov, šikanózny výkon práva,“ hovorí Kršiak. Podľa jeho slov je zmysel samosprávy v tom, že si môže individuálne upraviť niektoré miestne pomery. „Pretože sú jej najlepšie známe. Nie je možné, aby zákony Slovenskej republiky upravili všetky výkony samosprávy, ktoré mestá jednoducho pri tom bežnom reálnom živote v miestnych podmienkach potrebujú. Čiže, nemyslím si, že toto je dobrý postup. Ale asi ani prokuratúra sa s tým nevie vyrovnať inak, ako tie konania uskutočniť. My sa nebránime novelizácii VZN, ale nech to má nejaké rácio pre miestne podmienky mesta,“ skonštatoval Kršiak.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X