Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vojak vojaci armada
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
29. januára 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. ilustračná: SITA

Niektorí Nitrania podávajú vyhlásenia o odopretí vojenskej služby

Prednedávnom sa objavili v médiách poplašné informácie o tom, že ak muži do 30. januára nepodajú vyhlásenie o odopretí mimoriadnej služby, budú musieť ísť zabíjať do vojny. Ako uvádza vo svojom stanovisku ministerstvo obrany, išlo o dezinformácie. Napriek tomu však podľa našich informácií niekoľko Nitranov podalo na Okresnom úrade vyhlásenie o odopretí mimoriadnej služby.

Sociálnymi sieťami sa pred niekoľkými týždňami šírila poplašná správa, v ktorej sa hovorilo, že „ak muži do 30. januára 2015 neodoprú výkon mimoriadnej služby, hrozí, že budú musieť ísť zabíjať ľudí do vojny“. Následne však ministerstvo obrany vydalo stanovisko, v ktorom sa uvádza: „Rezort obrany sa ostro ohradzuje voči týmto informáciám. Nejde o žiadnu novinku, ktorá by akokoľvek súvisela so situáciou na Ukrajine, alebo kdekoľvek vo svete.“

Ako sa v stanovisku uvádza, odopretie mimoriadnej služby v stave bezpečnosti je možné v zmysle platnej legislatívy už od roku 2006. „V zmysle zákona môže občan, na ktorého sa vzťahuje branná povinnosť odoprieť v stave bezpečnosti výkon mimoriadnej služby, ak je v rozpore s jeho svedomím, alebo náboženským vyznaním. Občan môže takéto vyhlásenie podať v roku, v ktorom mu vznikla branná povinnosť a v januári každého nasledujúceho roka až do zániku brannej povinnosti. Takéto vyhlásenie sa ale nevzťahuje na obdobie krízovej situácie (núdzový stav, výnimočný stav, vojnový stav, vojna),“ uvádza ďalej ministerstvo.

Boli sme sa informovať na Okresnom úrade, či je možné takéto vyhlásenie skutočne podať. Ako sme zistili, vyhlásenie je možné podať do 31. januára buď osobne na Okresnom úrade alebo prostredníctvom pošty s tým, že je potrebné uchovať potvdenie o odoslaní. Podľa našich informácií Okresný úrad eviduje niekoľko takýchto vyhlásení.

Ako sa uvádza na stránke Projustice.sk, vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby nezbavuje osobu, ktorá ho urobila, povinnosti absolvovať odvod. „Ak by však takáto osoba bola odvedená, nemusela by vykonať mimoriadnu službu, ale miesto nej by vykonala alternatívnu službu (alternatívna služba je obdobou niekdajšej civilnej služby, na rozdiel od ktorej sa však nevykonáva v stave bezpečnosti).“

Takto vyzerá tlačivo:

VYHLÁSENIE
o odopretí výkonu mimoriadnej služby

Ja, …………………………………. … trvale bytom …………………………………. ………………………………,

narodený dňa …………………………………. …, rodné číslo: ………………………………..,
povolaním ……………………………….. s prihliadnutím na § 10 ods. 23 zákona č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov a na § 4 a § 2 písm. a) zákona č. 569/2005 Z. z. o alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu týmto vyhlasujem, že odopieram výkon mimoriadnej služby pre Slovenskú republiku.

Dôvodom odopretia výkonu mimoriadnej služby je:

Existujúca výhrada v mojom svedomí spočívajúca v tom, že nedokážem násilne vziať ľudský život alebo akokoľvek inak zabiť človeka za žiadnych podmienok, čo by bolo v prípade vojny alebo vojnového stavu pri výkone mimoriadnej služby nevyhnutné.

V (MESTO/OBEC), dňa …………………………………

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X