Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zivnodom pioniersky dom dnes domino klubpriatelov.jpg
www.facebook.com
13. apríla 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skTIC Nitra Diskusia()

Niečo z histórie: Viete, akú funkciu malo kedysi terajšie Centrum voľného času Domino?

Ako sa uvádza na stránke Turistického informačného centra Nitra, v roku 1927 až 1928 bola postavená nová budova Živnostenského domu. Tá sa nachádzala na Masarykovej ulici (súčasná Štefánikova trieda) a vznikla podľa projektu architekta Milana Michala Harminca. Samotným staviteľom bol Ján Tomaschek.

Podľa ďalších informácií, ktoré uviedlo TIC Nitra, tu sídlilo Spoločenstvo nitrianskych živnostníkov. Architekt Harminc navrhol samostatnú solitérne stojacu blokovú stavbu, s krytou valbovou strechou, ktorá pripomínala vidiecke kúrie. Takmer celé hlavné priečelie zaberá stredový rizalit s hlavným vstupom do budovy na prízemí a radom vysokých okien zasadacej sály, ktoré sa nachádzajú nad ním.

„Rizalit predstupuje pred bočné časti priečelia a prevyšuje celú zvyšnú stavbu. Aj vnútorné symetrické usporiadanie dispozície sa rozvíja od sály, ktorá je jej jadrom. Od trojice vstupných dverí k nej prichádzajúceho dovedie veľké reprezentatívne schodisko. Po stranách sa na oboch podlažiach rozkladala administratíva, na jednej strane obchodníkov a na druhej remeselníkov,“ píše sa na webe TIC Nitra.

Podľa ďalších informácií, sa v druhej polovici 20. storočia stal Živnostenský dom sídlom pionierov. Dnes v ňom má sídlo Centrum voľného času Domino. „Napriek nedávnej obnove si dom uchoval svoj pôvodný výraz a aj niektoré originálne detaily, ako sú kubistické lucerny osvetľujúce schodisko pre vstupom do budovy,“ uvádza nitrianske turistické informačné centrum.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X