Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NSK: TB Petra Oremusa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Ľubica Burdová, Peter Oremus nezávislý kandidáta na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, Helena rýchla a Richard Civáň počas TB pred blížiacimi sa voľbami. Nitra, 30. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
11. apríla 2015 Správy NitraPolitika od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 SITA

Nezávislí sa sťažujú na aroganciu väčšiny zastupiteľstve

S deviatimi členmi druhý najväčší klub nemá v zastupiteľstve po štyroch mesiacoch od ustanovujúceho zasadnutia zástupcov v mestskej rade.
Na aroganciu, bránenie vo výkone právom obdržaných mandátov a nepriateľskú atmosféru v nitrianskom mestskom zastupiteľstve zo strany väčšinovej koalície Smeru-SD a KDH sa sťažujú poslanci zo spoločného klubu nezávislých a NOVA. „Ja som poslancom štvrté volebné obdobie a zastupiteľstvo určite nebolo nikdy tak spolitizované ako teraz,“ povedal pre SITA predseda tohto klubu Štefan Štefek. Niekdajší viceprimátor a člen Smeru-SD si myslí, že nezávislí nemajú vzhľadom na výsledky volieb dostatočné zastúpenie v mestskej rade, odborných komisiách, ani mestských organizáciách. „Máme odborný potenciál a tieto odborné kvality nechce vládnuca koalícia využiť,“ hovorí Štefek. Svedčí o tom podľa neho fakt, že poslanec Peter Oremus dosiaľ nie je zaradený do žiadnej komisie a poslankyňa Anna Šmehilová, odborníčka na sociálnu oblasť, bola proti jej názoru zaradená do komisie dopravy. S deviatimi členmi druhý najväčší klub v zastupiteľstve nemá ani po štyroch mesiacoch od ustanovujúceho zasadnutia zástupcov v mestskej rade. Namiesto deviatich členov funguje rada v sedemčlennej zostave.

Podľa Kolenčíkovej sú všetky tieto vyjadrenia účelové a ich zámerom je osočovanie strany Smer. „Štefek bol osem rokov viceprimátorom, nebránil záujmy strany a keď sa nedostal na kandidátku minuloročných volieb, účelovo ju začal osočovať,“ povedala pre SITA. Na nevymenovanie Oremusa do finančnej komisie reagovala Kolenčíková tým, že vzhľadom na jeho početné podnikateľské aktivity nie je jeho účasť v tejto komisii vhodná. Šmehilová bola podľa nej v minulosti dlhý čas v sociálnej komisii, no namiesto aktivít mesta v tejto oblasti podporovala viac tretí sektor, čo nehodnotí pozitívne.

Voľbu dvoch zástupcov nezávislých poslancov Štefana Štefeka a Petra Oremusa odmietajú poslanci 19-člennej koalície Smeru-SD a KDH. Na otázku, z akých dôvodov je ich členstvo v rade neprijateľné, predsedníčka poslaneckého klubu Smer Renáta Kolenčíková pred časom odpovedala, že sa tak rozhodli v rámci poslaneckých klubov. „Títo dvaja páni neboli a určite nebudú zvolení,“ povedala pre SITA Kolenčíková. Zároveň odporučila nezávislým, aby si do mestskej rady zvolili iných zástupcov. „Ja sa budúci týždeň stretnem s pánom Štefekom a poviem mu, že ak sa oni nedohodnú na iných kandidátoch, vyberieme a zvolíme ich my,“ povedala dnes Kolenčíková.

Čo sú oni nejakí nadľudia alebo bohovia, že oni rozhodnú, že títo dvaja nie?“ pýta sa Oremus. „Neviem, kde koaliční predstavitelia zobrali tú odvahu a drzosť, aby kádrovali a posudzovali rozhodnutie ľudí, občanov, že keď pán Štefek a neskromne poviem aj ja, sme dvaja, čo máme najvyšší počet hlasov v celom meste a oni sa rozhodnú, že nie, títo dvaja nie sú vhodní do mestskej rady,“ povedal poslanec.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X