Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Oremus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
30. januára 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Nezávislí poslanci v kraji nemôžu mať poslanecký klub

Nezávislí poslanci v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) nemôžu vytvoriť vlastný poslanecký klub. Zastupiteľstvo totiž neschválilo zmenu rokovacieho poriadku, ktorá by im to umožnila. Kluby tak môžu mať len poslanci za politické strany. Zmenu rokovacieho poriadku navrhoval Peter Oremus (nezávislý).

Argumentoval, že kluby nezávislých poslancov fungujú vo viacerých krajoch. „Nezávislý poslanec NSK nemá rovnaké práva a možnosti vykonávať svoj poslanecký mandát ako poslanec politickej strany,“ uviedol. Tým, že zmena neprešla, dostala podľa neho „demokracia v NSK na frak“. Z rozhodnutia poslancov je sklamaný. „Keď počujete ich argumentáciu, tak to je nonsens, to len otvárate ústa, čo dokážu povedať, že prečo nechcú uznať klub nezávislých. Vraj musia už niečo urobiť s tým, že trend nezávislých rastie, stále viac ich občania volia a oni ako politické strany s tým už musia niečo urobiť,“ povedal pre médiá Oremus, ktorý chce zverejniť menný zoznam poslancov, ktorí hlasovali proti jeho návrhu.

Názory ostatných

Poslanec Jozef Belický (Smer-SD, SNS, Most-Híd) povedal, že nerozumie tomu, prečo niekto kandiduje ako nezávislý a potom sa chce združiť. „Nedokážem si predstaviť, čo iné ako výhody plynúce zo založenia klubu môžete sledovať. Ak každý deklaroval, že svoj mandát bude vykonávať ako nezávislý, tak má držať túto vlajku,“ povedal. Podobný názor zastáva aj Marián Kéry, predseda poslaneckého klubu Smer-SD, SNS, Most-Híd. „Ja keby som nebol členom žiadneho poslaneckého klubu, tak nevidím najmenší problém v tom, aby som mohol vykonávať funkciu poslanca. Momentálne sa stáva veľkou módou kandidovať ako nezávislý. Ale vy, nezávislí poslanci, tu nie ste nejaký homogénny celok, každý ste išli vo volieb zvlášť,“ povedal.

Do krajského pléna sa vo voľbách v novembri 2017 dostalo 15 nezávislých poslancov, čo je historicky najvyššie číslo v rámci existencie NSK. Štyria z nich medzičasom vstúpili do klubov politických strán – Igor Éder, Gabriel Katona a Branislav Becík sú teraz v klube Smer-SD, SNS, Most-Híd a Martin Alföldi sa pridal do poslaneckého klubu SaS, OĽANO, KDH, Šanca, NOVA. O vlastný klub mala záujem skupina šiestich nezávislých poslancov. „Ak raz zvolia v našom kraji občania nezávislých poslancov, nemôžu byť títo poslanci menejcenní, pretože to je akoby boli menejcenní občania, ktorí ich volili,“ myslí si Oremus.

Snaha umožniť vytvoriť poslanecký klub aj nezávislým alebo nezaradeným poslancom bola v krajskom zastupiteľstve už v predchádzajúcom volebnom období. Na poslednom zasadnutí končiaceho zastupiteľstva návrh predložil nezávislý poslanec Karol Zaťko, no neuspel. Poslanci vtedy argumentovali, že rozhodnutie v tejto veci nechajú na nové zastupiteľstvo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X