Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Compost g6b718b3f8_1280.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Pixabay
9. marca 2023 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nesprávne vytriedený bioodpad nebude odvezený, nehádžte do nádob tieto veci

Ak bude v nádobách na kuchynský zber nevhodný odpad, pracovníci Nitrianskych komunálnych služieb ich nevyvezú.

Nevhodný odpad môže kompost znehodnotiť. Po vytriedení biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) zhodnocuje mesto odpad kompostovaním, čím sa zdroje opäť dostanú do kolobehu. V mestskej kompostárni sa z bioodpadu produkuje kompost, ktorý si môže prísť zobrať a použiť každý občan Nitry.

Občas sa však stane, že sú obyvatelia nepozorní a vhodia do hnedej nádoby na bioodpad aj niečo, čo tam nepatrí. Mesto upozorňuje, že ak nádoba obsahuje nevhodný odpad, nebude odvezená.

Nevhodný odpad môže spôsobiť v kompostárni problémy. Problémom sú hlavne plastové vrecia či surový živočíšny odpad. Práve nimi sa kompost znehodnocuje a nie je použiteľný ani vo vašich záhradách. Efektívne kompostovanie si vyžaduje prísne pravidlá, ktoré musia byť dodržané.

Okrem spomenutých igelitiek či surového mäsa nepatria do kompostu ani tekuté potraviny vrátane olejov, uhynuté telá zvierat, zvierací trus a iné exkrementy, kosti, komunálny odpad, nebezpečné odpady ani chemicky upravené drevo.

Stačí dodržiavať značky a symboly na výrobkoch. Do bioodpadu patrí najmä tráva, lístie, drevný odpad zo strihania a orezávania krovín a stromov, vypletá burina, piliny, drevná štiepka, kôra zo stromov, hobliny, piliny, popol, zvyšky z čistenia ovocia a zeleniny, prezreté ovocie, kávová usadenina, škrupiny z vajec.

Nevhodny odpad mesto 3.jpg
Foto: nitra.sk
Nevhodny odpad mesto 2.jpg
Foto: nitra.sk
Nevhodny odpad mesto.jpg
Foto: nitra.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X