Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica_chirurgia_franophoto.jpeg
ilustračné: franophoto, © NitraDen.sk
29. mája 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Nemocnici hrozí, že príde o dvojmiliónovú dotáciu, o 300-tisíc na výstavbu nadzemného tunela už prišla

Fakultnej nemocnici Nitra hrozí, že príde o dotáciu dva milióny eur z ministerstva zdravotníctva na výstavbu heliportu. Minúť ju totiž musí do konca roka, no zatiaľ nemá ani projektovú dokumentáciu. Vypracovať ju malo Architektonické štúdio Atrium, s. r. o., z Košíc, ktoré vyhralo verejnú súťaž, nemocnica však odstúpila od zmluvy.

„Dali sme vypracovať technické posúdenie predloženej dokumentácie a preverovali sme odbornú spôsobilosť osôb spolupodieľajúcich sa na vyhotovení diela. Po zhromaždení všetkých údajov a stanovísk sme došli k záveru, že projektová dokumentácia nebola vypracovaná odborne spôsobilou osobou,“ informovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Timková.

Ako ďalej dodala, projektová dokumentácia tiež obsahovala množstvo chýb a je v mnohých bodoch „v rozpore s požiadavkou predpisu L14 H Heliportu a špecifikáciami letecko- a stavebno-technického posúdenia Heliportu Fakultnej nemocnice Nitra“.

Nemocnica ministerstvo informovala o odstúpení od zmluvy a požiadala o možnosť vypísania nového verejného obstarávania. Keďže dotáciu treba minúť do konca roka, bude žiadať o predĺženie možnosti čerpania dotácie. Za projektovú dokumentáciu, inžiniersku činnosť a autorský dozor mala nemocnica zaplatiť architektonickému štúdiu 88 800 vrátane DPH, z toho samotná projektová dokumentácia bola vyčíslená na 76 800 eur, výkon inžinierskej činnosti mal stáť 6 000 eur a autorský dozor ďalších 6 000 eur. Zmluvu podpísal na jeseň minulého roka vtedajší riaditeľ nemocnice Jozef Valocký. O výstavbe heliportu sa v nitrianskej nemocnici hovorí už niekoľko rokov, v súčasnosti pristávajú záchranárske vrtuľníky na ploche, ktorá oficiálne nie je heliportom.

Fakultná nemocnica Nitra už nedávno prišla o 300-tisícovú dotáciu z ministerstva zdravotníctva. Peniaze boli určené na výstavbu nadzemného tunela, ktorý prepojí nový liečebný pavilón a pavilón chirurgických disciplín. V zmysle uznesenia vlády treba túto dotáciu vyčerpať do 31. júla 2017. Nemocnica to však nestihne a ministerstvo jej žiadosti o predĺženie čerpania nevyhovelo. „V tomto termíne nebolo možné dokončiť verejné obstarávanie týkajúce sa samostatného diela. Našej žiadosti o predĺženie čerpania nebolo vyhovené, preto bola Fakultná nemocnica Nitra povinná finančné prostriedky vrátiť do štátneho rozpočtu,“ uviedla Timková. Nemocnica bude teraz musieť zaplatiť celú investíciu z vlastných zdrojov.

Výstavba nadzemného tunela mala stáť 498 471,74 eura bez DPH, nakoniec to však bude viac. „Vysúťažená suma sa navyšuje o 14 723,70 eura bez DPH z dôvodu zistených nezrovnalostí v projektovej dokumentácii a rozpočtovej časti,“ informovala Timková. Projektovú dokumentáciu vypracovalo rovnaké architektonické štúdio ako v prípade heliportu, stála 36-tisíc eur vrátane DPH. Nemocnica v súčasnosti čaká na kovové konštrukcie nadzemného tunela, ktoré sa vyhotovujú na mieru. Ukončenie výstavby je podľa Timkovej naplánované na august – september 2017.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X