Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Strecha chirurgického pavilónu, kde mal vzniknúť heliport
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj foto: zámer investora / MŽP SR
15. mája 2018 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Nemocnica poslala na posudzovanie vplyvov na životné prostredie nový projekt výstavby heliportu

Na stránke Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky sa nedávno objavil nový projekt, respektíve zámer Fakultnej nemocnice v Nitre, ktorá sa chystá vybudovať heliport. Zámer bol na MŽP SR odoslaný kvôli posudzovaniu vplyvov na životné prostredie. 

„Predmetom navrhovanej činnosti je vybudovanie vyvýšeného heliportu na streche chirurgického objektu pre vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu (ďalej len VZZS, v medzinárodnom styku sa využíva skratka HEMS) v areáli Fakultnej nemocnice v Nitre,“ píše sa v zámere.

Heliport má slúžiť pri rýchlom prevoze pacientov a jeho umiestnenie na streche zrekonštruovaného chirurgického pavilónu umožní prevoz pacientov do príslušných oddelení výťahom.

Predpokladaný termín zahájenia výstavby bol stanovený na apríl 2019 a predpokladaný termín ukončenia na apríl 2020. Celkové náklady na výstavbu boli vyčíslené na približných 1,4 milióna eur. V nich sú zarátané aj stavebné úpravy chirurgického pavilónu.

„Stavbu heliportu a príslušných objektov bude realizovať vybraný dodávateľ, disponujúci potrebnou kapacitou zamestnancov v požadovanej profesijnej skladbe. Za súčasného stavu poznania nie je možné odhadnúť počet pracujúcich na stavbe. Posudzovaná činnosť predstavuje výstavbu heliportu, ktoré slúžia pre zefektívnenie potrieb investora a nie je zdrojom nových pracovných miest,“ informuje zámer nemocnice.

Ako ďalej zámer uvádza, počas výstavy heliportu pocítia obyvatelia okolitých bytoviek predovšetkým zvýšenú hlukovú záťaž a prašnosť. Dotkne sa to najmä ľudí žijúcich v domoch a bytovkách na ulici 8. mája a Rázusovej ulici. „Ovplyvnenie obyvateľov priľahlých objektov je závislé od tempa výstavby celej stavby, ktorej bude heliport súčasťou. Časovo možno obdobie s najvýraznejším pôsobením vplyvov hrubej stavebnej činnosti ohraničiť na obdobie max. niekoľko týždňov,“ píše sa v zámere.

Výstavba heliportu môže priniesť aj isté zdravotné riziká, ako sa uvádza v zámere investora: „Vplyvy na zdravie obyvateľstva sa môžu prejaviť pri dlhodobých expozíciách obyvateľstva koncentráciám, ktoré prekračujú povolený hygienický limit.“ 

V návrhu, ktorý nemocnica predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, sa nachádza aj nulový variant. Ten znamená stav, kedy by sa navrhovaná činnosť v danom území nezrealizovala. Ako sa píše v zámere, v prípade posudzovanej stavby by nedošlo k úprave strechy chirurgického pavilónu a spevnená plocha vedľa vstupu z Rázusovej ulice by sa naďalej využívala ako provizórna pristávacia plocha pre vrtuľníky VZZS.

„Takýto scenár je v blízkej budúcnosti málo pravdepodobný, pretože vedenie nemocnice sa niekoľko rokov snaží zmeniť nevyhovujúci stav, kedy dochádza k zdržaniam pri presune pacientov na miesto určenia, čo v mnohých prípadoch je životohrozujúce,“ uviedol investor vo svojom zámere.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X