Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro
ilustračné
18. marca 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Nedostatok financií môže skomplikovať prípravu mestských policajtov v Nitre

Nitra 18. marca – V školiacom výcvikom stredisku Mestskej polície (MsP) v Nitre už na budúci týždeň otvoria ďalší kurz, v rámci ktorého sa bude 25 kadetov z celého Slovenska pripravovať na prácu mestského policajta. Až po úspešnom absolvovaní trojmesačného kurzu a zložení záverečnej skúšky pred komisiou menovanou prezídiom policajného zboru môžu noví mestskí a obecní policajti vykonávať riadnu službu.

Výcvikové stredisko v Nitre funguje od roku 2011. Dvakrát za rok sa tu organizujú kurzy, v ktorých účastníci absolvujú v priebehu troch mesiacov 420 hodín odbornej prípravy podľa vzdelávacích programov vydaných Ministerstvom vnútra SR. Výcvik prebieha pod dohľadom skúsených lektorov z mestskej i štátnej polície. Pod ich vedením získajú kadeti vedomosti o platnej legislatíve, administratívnych úkonoch pri zistení priestupkov, základoch trestného práva, ale i zručnosti pri dopravnej službe, technike a taktike zákrokov, pri streľbe a sebaobrane.

Absolvovanie takéhoto výcviku a úspešné zloženie skúšky je jediný spôsob, ako môžu budúci mestskí policajti získať potrebnú kvalifikáciu. Bez nej by nemohli vyjsť do ulíc v uniforme a so zbraňou. To, že sa v priebehu roka zorganizuje dostatočný počet kurzov, však dnes nie je žiadnym štátnym či samosprávnym orgánom nijako garantované. „Teraz to je tak, že ten, kto vie zabezpečiť kurzy a splniť ďalšie presne dané podmienky podľa vyhlášky, môže ich realizovať. Treba si však uvedomiť, že to nie je lacné. Je nutné zaplatiť lektorov, výukové priestory a ďalšie náklady. Keby sa nám prihlásilo napríklad päť uchádzačov, tak to nepokryje náklady a ja nemôžem z verejných prostriedkov dotovať takúto činnosť. V takom prípade by sme kurz otvoriť nemohli, musím byť minimálne na nule,“ vysvetľuje náčelník MsP v Nitre Erik Duchoň.

Práve ekonomické problémy s organizovaním kurzov môžu byť podľa jeho slov dôvodom, prečo z pôvodných štyroch výcvikových stredísk mestskej polície fungujú dnes na Slovensku iba dve. „Pôvodne boli v Bratislave, Nitre, Žiline a Košiciach. Ťažko povedať čím to je, ale je fakt, že v Bratislave to nejakým spôsobom zaniklo. Aj teraz budeme školiť piatich mestských policajtov z hlavného mesta. Problémy začína mať aj Žilina, kde už na jeseň neotvorili kurz a teraz na jar sa nám narýchlo prihlásili štyria kadeti z Ružomberka. Činné výcvikové strediská tak zostávajú len v Košiciach a Nitre,“ povedal Duchoň. Podľa jeho slov od roku 1991, kedy obecné polície začali vznikať, ešte nenastala situácia, že by nefungovalo žiadne výcvikové stredisko a nových mestských policajtov nebolo kde školiť.

„Treba však túto situáciu riešiť, pretože kadeti jednoducho musia byť vyškolení. Aj toto bola téma, o ktorej sa vedú diskusie napríklad s riaditeľom policajnej školy v Pezinku, ktorého sme sa pýtali, či by oni neboli schopní pravidelne realizovať takéto vzdelávanie. Ale zatiaľ je to iba v štádiu úvah,“ hovorí Duchoň.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X