Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
NITRA: Pribinova Nitrawa 2016
Foto: SITA/Martin Havran
3. júla 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Najväčší historický festival v Nitrianskom kraji sa začne sprievodom cez mesto

Novinkou 7. ročníka festivalu budú detské predstavenia v podaní kočovného divadla Dvor zázrakov a živý šach.

Stredoveký život od 8. do 13. storočia priblíži pod Nitrianskym hradom vyše stovky účinkujúcich v dobových kostýmoch. Najväčší historický festival v Nitrianskom kraji Pribinova Nitrawa sa začne 4. júla o 17:00 sprievodom zo Svätoplukovho námestia na Nitriansky hrad.

Na hrade bude pripravený program s ukážkou historickej lukostreľby, bojov a koncertom historickej a ľudovej hudby v podaní oravskej skupiny Strigôň. „Od stredajšieho popoludnia do štvrtkového večera premení desať historických spolkov podhradie na veľký historický tábor s atmosférou dobového života v ranom a vrcholnom stredoveku,“ priblížil hlavný organizátor festivalu Daniel Balko.

Verejnosť bude môcť opäť ochutnať dobové jedlá, pozrieť si vybavenie táborov a vyskúšať si stredovekú výzbroj. „Tento rok sa možnosť trávenia príjemného oddychu v dobovej atmosfére rozšíri aj o nomádske jurty s ponukou káv, čajov a vodných fajok,“ doplnil Balko. Novinkou siedmeho ročníka festivalu budú aj detské predstavenia v podaní kočovného divadla Dvor zázrakov a tiež živý šach, v rámci ktorého stvárnia jednotlivé figúrky členovia historických spolkov.

Hlavným dňom festivalu bude štvrtok 5. júla. Program sa začne o 11:00 predkolom súbojov bojovníkov. O 13:00 pôjde historický sprievod so všetkými kostýmovanými účastníkmi festivalu od Župného domu na hrad.

V Gotickej priekope bude komentovaná prehliadka dobového odievania, nasledovať bude historická lukostreľba, živý šach, sokoliari, detské predstavenia a v podvečerných hodinách program vyvrcholí turnajom bojovníkov. Na tohtoročnom festivale sa predstavia dobové skupiny Satyros, Slavibor, Milites Nobiles, Rád svätého Galahada, Gaston, Čierny sokol – Fekete Solyom, Psohlavci Ithbarak, Bojar, sokoliar Tomáš a nitrianska mestská stráž Militia Portalis, ktorá podujatie spoluorganizuje. Živý šach po odbornej stránke zabezpečí Nitrianska šachová akadémia. Pribinova Nitrawa je súčasťou programu trojdňových mestských slávností Nitra, milá Nitra.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X