Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
alone-513525_1280
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračná: pixabay.com
18. mája 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skNCZI, Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. ilustračná: pixabay.com

Najmenej samovražedných pokusov bolo v Nitrianskom kraji. Celoslovensky počet samovrážd i samovražedných pokusov klesá

Národné centrum zdravotníckych informácií zverejnilo štatistiku za uplynulý rok. Podľa nej počet samovrážd a samovražedných pokusov klesá.

Za rok 2014 im bolo nahlásených 567 samovrážd. Rok predtým zaznamenali o 61 prípadov viac. „Celkovo sa počet úmyselných sebapoškodení (samovrážd a pokusov spolu) v roku 2014 vyšplhal na 1 389 prípadov. Oproti roku 2013 je to pokles o 211 prípadov,“ informuje NCZI.

Najviac samovražedných pokusov evidovali v Bratislavskom kraji (173), naopak najmenej v Nitrianskom kraji (63).

V počte samovražedných pokusov prevažujú muži nad ženami. „Pokiaľ ide o spôsob vykonania, u mužov to bolo najčastejšie poškodenie ostrým predmetom, u žien otrava a priotrávenie liekmi,“ píše NZCI. Čo sa týka vekovej kategórie, najviac pokusov o samovraždu zaznamenali vo veku 30 – 39 rokov.

Aj pri dokonaných samovraždách prevažujú muži. „Najčastejším spôsobom vykonania samovraždy u obidvoch pohlaví bolo obesenie, zaškrtenie a zadusenie,“ uvádza NCZI.

Ako rizikové mesiace sa podľa štatistiky ukázali máj a júl. V máji bolo nahlásených najviac samovražedných pokusov, v júli zas najviac dokonaných samovrážd. Takzvanými čiernymi dňami boli pondelky a utorky. Práve v tieto dni dochádzalo k najväčším počtom samovrážd i samovražedných pokusov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X