Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÉ: Vodné nádrže
Foto: SITA/Martin Havran

Najbližšie dni budú poriadne horúce: V Nitre zatvárali školy, upravovali pracovný čas a sú vydané aj výstrahy pred vysokými teplotami

Ako sa pripraviť na horúce dni a čo robiť, aby nevznikali zdravotné komplikácie? Pozrite sa s nami, ako si teplo užiť v zdraví.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na najbližšie dni výstrahy pred horúcim počasím. V piatok 14. a v sobotu 15. júna je v čase od 14.00 do 18.00 hod. vydaný druhý stupeň a v nedeľu 16. júna v tom istom čase SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa. Teploty sa môžu v Nitre a okolí vyšplhať až na 35 stupňov Celzia. Pre vysoké teploty sa často vyskytujú zdravotné komplikácie a prestavujú tiež zvýšené riziko požiarov.

Niektoré závody v Nitre posunuli pracovný čas o hodinu skôr, aby pracovníci nemuseli ťahať v najväčších horúčavách. Taktiež zvyšovali dodávku pitného režimu. Tak, ako to bolo aj v automobilke Jaguar Land Rover.

Koncom týždňa skrátili pre vysoké teploty aj vyučovanie na niektorých nitrianskych základných školách. Napríklad ZŠ kniežaťa Pribinu, ZŠ Benkova a ZŠ Branč mali v uplynulých dňoch vyučovanie maximálne do 13.00 hod. a vyučovacie hodiny skrátili na 35 minútové namiesto 45 minútových.

Ako predísť zdravotným komplikáciám počas horúčav?

Horúčavy môžu viesť k prehriatiu organizmu, ktoré sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou, či zvracaním. Týmto zdravotným komplikáciám môžete predchádzať tým, že si urobíte častejšie prestávky v tieni, napijete sa vody a v čase medzi 11.00 až 15.00 hod. sa nebudete zdržiavať na slnku.

Pozor by ste si mali dávať aj na klimatizáciu, tá síce pomáha schladiť organizmus, ale môže aj uškodiť vášmu zdraviu. Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ), nevhodne nastavená klimatizácia spôsobuje bolesti hlavy, hrdla, prechladnutie, oslabenie imunity i celkovo organizmu, angínové bolesti, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, chrbtice, či svalov. „Ak máte chladný prúd vzduchu nasmerovaný do tváre, vysušuje vám kožu, oči a prispieva k opakovaným zápalom očí, uší, prinosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu,“ dodáva ÚVZ.

Pri používaní klimatizácie majte na pamäti:

 • veľký teplotný rozdiel môže spôsobiť teplotný šok a oslabenie organizmu;
 • rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť vyšší ako 5 až 7 stupňov Celzia;
 • klimatizácia sa musí udržiavať v čistote, inak sa môže byť zdrojom plesní a baktérií;
 • je potrebné čistiť ju aspoň raz ročne;
 • pri nesprávnom používaní klimatizácie si môžete spôsobiť ochorenia dýchacích ciest, bolesti hlavy, prechladnutie chrbtice, zápal stredného ucha, spojiviek a iných ochorení očí a uší.

Mnoho ľudí trávi horúce dni najradšej pri vode, aj tu však treba dbať v prvom rade na zdravie. Najvhodnejšie je kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalitu monitorujú orgány verejného zdravotníctva. Ak chcete vedieť aktuálny stav vôd počas letnej kúpacej sezóny, výsledky kontrol nájdete na stránke ÚVZ.

Pred kúpaním si pamätajte:

 • nevstupujte do bazéna ak máte infekčné ochorenie;
 • pred každým vstupom do bazéna sa osprchujte a prejdite brodiskom;
 • po každom kúpaní sa čo najskôr dôkladne osprchujte a prezlečte do suchého oblečenia;
 • nevstupujte do vody, ktorá pôsobí odpudivo, či už ide o farbu, zakalenie alebo zápach;
 • nevstupujte do zelenej vody s premnoženými riasami, sinicami a nahromadeným odpadom;
 • nekúpte sa vo vodách, kde sú uhynuté vtáky a zvieratá;
 • nekúpte sa v bazénovej vode ak páchne po moči alebo výrazne po chlóre;
 • nekúpte sa v bazénoch, ak sú na stenách bazéna slizovité povlaky, a steny a dno bazéna sú poškodené;
 • rešpektujte označenia o zákaze kúpania sa a upozornenia v okolí vodnej plochy a pokyny prevádzkovateľov vodných kúpalísk.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X