Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tyzden romskej kultury ukf 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
UKF v Nitre
9. apríla 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skUKF, © NitraDen.sk Diskusia()

Na UKF v Nitre sa začal Týždeň rómskej kultúry 2018

Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov organizuje Ústav romologických štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre Týždeň rómskej kultúry.

Podujatie sa začalo 9. apríla workshopmi s Janette Motlovou, oceňovanou lektorkou zážitkového učenia a autorkou románu Cigánka a pokračuje sériou edukačných a kultúrnych aktivít určených študentom, zamestnancom, absolventom UKF a verejnosti. Okrem diskusií a workshopov pre študentov, pripravili organizátori aktivity zamerané na prezentáciu rómskej tradičnej a modernej hudby, ženských remesiel, literárneho a výtvarného umenia Rómov, ale aj tradičných rómskych jedál.

Tyzden romskej kultury ukf 2.jpg
UKF v Nitre

Stručný prehľad plánovaných aktivít:

10. 4. Slovenskí Rómovia v Sheffielde – prednáška prof. Marka Payna z Univerzity v Sheffielde; Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva UKF o 11. hodine.

16. 4. Je slovenská škola pre všetkých? – moderovaná diskusia. Diskutujú: Zuzana Kusá (Sociologický ústav SAV), Ján Hero (Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR), Peter Dráľ (OZ Nové školstvo) s moderátorom Vladom Rafaelom (OZ EduROma); Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva UKF o 11. hodine.

17. 4. Príbehy úspešných Rómov – živá knižnica pre žiakov nitrianskych stredných škôl; Krajská knižnica K. Kmeťka v Nitre o 12. hodine.

20. 4. Rómovia a umenie – autorské čítanie členov Rómskeho literárneho klubu spojené s hudbou a prehliadkou medzinárodnej výstavy „Bez nenávisti?“; Nitrianska galéria (Župné námestie 3) o 17.30 hod.

23. 4. Rómovia v Centro Nitra – prezentácia rómskej tradičnej aj modernej hudby a ženského remesla. Prezentujú Sendreiovci z Kokavy nad Rimavicou a žiaci Súkromnej strednej školy v Kežmarku. Súčasťou podujatia je workshop rómskeho remesla (16. hodina) a módna prehliadka žiačok Súkromnej strednej školy v Kežmarku; obchodné centrum Centro Nitra od 15. do 18. hodiny.

23. 4. – 27. 4. Týždeň rómskej kuchyne; ponuka rómskych tradičných jedál pre študentov a zamestnancov UKF.

Celé podujatie je organizované s finančnou podporou Fondu pre kultúru národnostných menšín a Slovenského výboru pre program MOST pri Slovenskej komisii pre UNESCO.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X