Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelenina pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
13. júla 2018 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDeň.skNitraDeň.sk, ÚVZ SR Diskusia()

Na túto mrazenú zeleninu si dajte pozor, potravinári v nej našli baktériu, ktorá môže spôsobiť vážne zdravotné problémy

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozornil prostredníctvom svojej webovej stránky na mrazenú zeleninu, ktorá obsahuje zdraviu nebezpečnú baktériu. 

Ako uviedol ÚVZ SR, v stredu 11. júla tohto roka mu boli z národného kontaktného bodu pre Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RASFF) V Slovenskej republike zaslané zistenia k výskytu Listeria monocytogenes. Táto baktéria sa nachádza v mrazenej sladkej kukurici a zeleninových zmesiach, ktoré mrazenú kukuricu obsahujú. Podľa informácií ÚVZ SR, boli tieto mrazené zeleninové výrobky dodané aj na územie Slovenska.

Konkrétne sem boli dodané týmito distribútormi – VOS HO&PE FAMILY s. r. o., Priemyselná ulica 1, 059 51 Poprad- Matejovce a Ryba Žilina, spol. s r.o., Hviezdoslavova 5, 010 01 Žilina. „Príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy vykonali v predmetných spoločnostiach úradné kontroly a zistili, že inkriminované výrobky boli distribuované v SR aj zariadeniam spoločného stravovania,“ píše sa na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.

Na základe poskytnutých informácií začali Regionálne úrady verejného zdravotníctva so sídlom v SR vykonávať od piatka 13. júla 2018 kontroly v zariadeniach spoločného stravovania podľa poskytnutých distribučných zoznamov so zameraním sa na výskyt predmetných nevyhovujúcich výrobkov a overenie, prípadné zabezpečenie ich stiahnutia z trhu.

Úrad ďalej uviedol, že Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vydal dňa 3. júla tohto roka stanovisko, z ktorého vyplynulo, že vypuknutie infekcií spôsobených práve uvedenou invazívnou baktériou Listeria monocytogenes (L. monocytogenes), „potvrdených sekvenáciou celého genómu (WGS) a spojených s konzumáciou mrazenej kukuricou a prípadne s inou zmrazenou zeleninou, sa od roku 2015 vyskytlo v piatich členských štátoch EÚ (Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Švédsko a Spojené Kráľovstvo). K 15. júnu 2018 bolo hlásených 47 prípadov a 9 úmrtí súvisiacich s infekciou (úmrtnosť súvisiaca s nákazou 19 %). Analýza WGS z 29 izolátov L. monocytogenes nehumánneho pôvodu zistila, že sú úzko späté s viacnárodným humánnym klasterom L. monocytogenes sérotypu IVb, multilokusovej sekvencie typu 6 (ST6). Väčšina nehumánnych izolátov bola odobratá v roku 2017 zo sezónnych produktov: hlavne z mrazenej kukurice (13 vzoriek), mrazené zeleninové zmesi obsahujúce kukuricu (8 vzoriek), mrazeného špenátu (1) a mrazených zelených fazuliek (1),“ píše sa na webe Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X