Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rieka Nitra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, © NitraDen.sk
30. septembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Na rieke Nitra chcú postaviť malú vodnú elektráreň!

Spoločnosť Eco Energo 3 plánuje v katastrálnom území obce Malý Cetín postaviť malú vodnú elektráreň za približne tri milióny eur.

BRATISLAVA 30. septembra – Na rieke Nitra možno onedlho vyrastie nová malá vodná elektráreň. V katastrálnom území obce Malý Cetín ju plánuje postaviť spoločnosť Eco Energo 3, s.r.o. Do výstavby malej vodnej elektrárne je spoločnosť ochotná investovať približne tri milióny eur. „Lokalita na výstavbu malej vodnej elektrárne je jedna z niekoľkých lokalít na rieke Nitra, ktoré boli koncepciou využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov určené na využitie hydroenergetického potenciálu,“ uviedla spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý je už na posúdení vplyvov na životné prostredie (EIA).

Elektráreň s inštalovaným výkonom dvakrát 245 kilowattov chce investor postaviť na 45. riečnom kilometri rieky Nitra. S výstavbou malej vodnej elektrárne chce spoločnosť začať už v budúcom roku. Ukončenie výstavby je naplánované o dva roky neskôr. Prevádzka vodnej elektrárne bude plno automatická s občasnou dennou kontrolou.

Podľa ostatnej koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR, ktorú schválila ešte vláda Ivety Radičovej, malé vodné elektrárne by mali do roku 2015 vyrobiť 450 gigawatthodín elektriny za rok. Do roku 2030 by mal objem elektriny, ktorú vyprodukujú, ešte vzrásť, a to až na 850 gigawatthodín za rok. V súčasnosti vyrobia malé vodné elektrárne približne 300 gigawatthodín elektriny.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X