Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Na postriezke so slachtou v reviroch pod tribecom muzeum.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.muzeumnitra.sk
5. augusta 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Na postriežke so šľachtou v revíroch pod Tríbečom je nová výstava, ukazuje šľachtické poľovačky

Dobovú atmosféru dopĺňa expozícia salónika v poľovníckom štýle, v ktorom sa v minulosti zdržiavali majitelia, hostia a rodinní príslušníci.

Výstava Ponitrianskeho múzea v Nitre s názvom Na postriežke so šľachtou v revíroch pod Tríbečom ponúkne návštevníkom zaujímavé pohľady na domáce lesy.

Navštíviť ju už môžete v Múzeu v Zlatých Moravciach a to až do 26. októbra. V tlačovej správe o tom informuje Zuzana Vilčeková z Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Lesy v pohorí Tríbeč

Výstava prináša informácie o poľovných revíroch nobility bývalej Nitrianskej a Tekovskej župy na priereze rokov 1800-1945, nachádzajúcich sa v pohorí Tríbeča.

Lesy v pohorí Tríbeč, rozprestierajúcom sa medzi Nitrou, Zlatými Moravcami, Topoľčanmi a Partizánskym, boli súčasťou lesného hospodárstva na feudálnych panstvách a šľachtických veľkostatkoch vtedajšieho Rakúsko-Uhorska, v Nitrianskej a Tekovskej župe, ktoré zväčša patrili významným šľachtickým rodom.

Výstava dokumentuje prehľad o poľovných revíroch, ich lokalizácii a majiteľoch. Prostredníctvom archívnych materiálov, ako sú dobové fotografie, priblíži návštevníkom atmosféru poľovačiek a diplomatických poľovačiek, vrátane ich hlavných aktérov vo vybraných najkrajších poľovných revíroch.

Salónik v poľovníckom štýle

Dobovú atmosféru dopĺňa expozícia salónika v poľovníckom štýle, v ktorom sa v minulosti zdržiavali majitelia, hostia a rodinní príslušníci. Lovecké trofeje ulovené v rokoch 1918-1936 v revíroch rodiny Apponyiovej dopĺňajú rôzne typy poľovných zbraní, fragmenty výbavy poľovníka, dobové fotografie s poľovníckou tématikou a iné predmety.

Kolekcia jedinečných zbierkových predmetov Ponitrianskeho múzea v Nitre s poľovníckou tématikou pochádza predovšetkým z konca 19. storočia a z obdobia prvej Československej republiky.

Niektoré lovecké trofeje múzeum získalo zo súkromnej zbierky Jozefa Gabmayera, ktorý patril k významným nitrianskym podnikateľom medzivojnového obdobia a Slovenského štátu.

Na postriezke so slachtou_zm.png
Foto: Ponitrianske múzeum v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X