Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vznik a Česko slovenska v roku 1918 seminar bilicova 3.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: V. Bilicová
8. júna 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Na odbornom seminári sa návštevníci mohli dozvedieť viac o vzniku Česko-Slovenska

V Zlatých Moravciach sa koncom mája konal odborný seminár, ktorý sa zaoberal témou vzniku Česko-Slovenska. Seminár sa podarilo zorganizovať za spolupráce mesta Zlaté Moravce, Mestského strediska kultúry a športu a Miestneho odboru MS Zlaté Moravce.

Prednášajúci sa venovali historickým udalostiam z roku 1918, Česko-slovenskej republike a takým významným dokumentom, akými boli Clevelendská dohoda, Pittsburská dohoda a Martinská deklarácia. Dátum mal symbolicky pripomínať aj dátum podpísania Pittsburskej dohody z roku 1918, ktorá síce vznikla už 30. mája, ale podpísaná bola až o deň neskôr.

Záujem o tému

Odbornú diskusiu na tému vzniku Česko-Slovenska v súvislosti so slovenskými dejinami viedol Peter Mulík z Historického ústavu Matice slovenskej a zazneli aj dva koreferáty. Prednášajúci sa dotkli aj tém slovenského vysťahovalectva, či československých slovenských légií a dozvedeli sme sa aj zaujímavosti z oblasti Zlatých Moraviec. Záujem o históriu bol citeľný aj u publika, v diskusii sa vyjadrili viacerí so zaujímavými sprostredkovanými skúsenosťami z rozprávania ich vlastných rodičov a známych.

Vznik a Česko slovenska v roku 1918 seminar bilicova 3.jpg
Foto: V. Bilicová

So zabezpečením prednášateľa pomáhal odboru Dom MS v Nitre, pričom sa obaja organizátori dohodli na ďalšej spolupráci v organizovaní pravidelných historických prednášok. Najbližšou naplánovanou prednáškou je téma Cyrilo-metodskej tradície s dôrazom na okres Zlaté Moravce, ktorá sa uskutoční 6. júla.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X