Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zs_krcmeryho_nitra_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
20. júna 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Na nitrianskych školách, do ktorých chodí veľa Rómov, sú problémy s financovaním

Nedostatok financií v základných školách, kde je prevaha žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, je v Nitre čoraz väčším problémom. Dôvodom je, že majú menej žiakov, preto dostávajú nižšie dotácie zo štátneho rozpočtu.

Mnohé rómske rodiny z Nitry odchádzajú do zahraničia, najmä do Veľkej Británie. S takýmito problémami zápasia ZŠ Krčméryho, ZŠ Novozámocká, ZŠ Ščasného a sčasti aj ZŠ Tulipánová. Mesto ich muselo v rokoch 2014, 2015 a 2016 dofinancovať sumou 171 364 eur.

Podľa Odboru školstva, mládeže a športu mesta Nitry by bolo riešením zlúčenie škôl. Ako sa uvádza v správe, o ktorej budú vo štvrtok na zastupiteľstve rokovať mestskí poslanci, ZŠ Ščasného by sa mohla pripojiť ako elokované pracovisko k ZŠ Krčméryho. Znamenalo by to presunutie žiakov z ročníkov päť až deväť, ktorých by mohol zvážať školský autobus. Ročníky jedna až štyri by spolu so školským klubom zostali v pôvodnej budove ZŠ Ščasného. Uvoľnená časť školy by sa mohla využiť ako komunitné centrum.

Zo ZŠ Krčméryho by vznikla základná škola s celodenným výchovným systémom s elokovaným pracoviskom s počtom žiakov 246. Týmto by boli ideálne naplnené počty tried pre ročníky päť až deväť a vo väčšej miere by bolo zabezpečené financovanie z prenesených kompetencií,“ uvádza odbor školstva.

ZŠ Krčméryho mala v rokoch 1999 až 2000 zhruba 600 žiakov. Dnes je škola čisto rómska a navštevuje ju len 141 žiakov. K 1. júnu 2016 vydalo mesto pre žiakov tejto školy 31 povolení plniť si povinnú školskú dochádzku v zahraničí. Ďalších 29 povolení vydalo pre žiakov zvyšných troch škôl. Technický a energetický stav škôl je zlý, všetky by si vyžadovali rekonštrukciu. Väčšina pedagogických zamestnancov na týchto školách je v staršom veku a sú vzhľadom na svoju prax zaradení v najvyšších platových tarifách, čo znamená vyššie mzdové náklady.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X