Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Záhrady Horného mesta
SITA NITRA: Záhrady Horného mesta Deň otvorených dverí do záhrad Horného mesta v Nitre. Táto akcia je organizovaná Spoločnosťou pre záhradnú a krajinnú tvorbu v spolupráci s mestom Nitra, Krajským pamiatkovým úradom Nitra, Archeologickým Ústavom SAV Nitra a SPU Nitra. Nitra, 8. jún 2013. Foto: SITA/Martin Havran
29. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Na Nitriansky hrad by sa mohlo v budúcnosti chodiť výťahom

Riešenie bezbariérového prístupu na Nitriansky hrad zaradilo mesto do Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nitry na roky 2015 – 2023.

NITRA 29. marca – Na Nitriansky hrad by návštevníci v budúcnosti mohli chodiť výťahom. Podľa návrhu architekta Jozefa Hrozenského by nový vstup na hrad vznikol zo severnej strany, kde je športový areál a kapacity pre parkovanie áut. V dolnej časti by bol vstup s doplňujúcimi funkciami ako je informačné centrum, suveníry, občerstvenie a podobne. Technické riešenie počíta s vytvorením zhruba 30-metrového tunela avýťahu na hradné nádvorie tesne pred hradným múrom. Tunel by zároveň slúžil aj ako prezentačný a výstavný priestor.

„Opodstatnenie tohto atraktívneho riešenia sa javí v súčasnosti ešte naliehavejšie, pretože vtejto časti hradného kopca sa dokončuje hradná kaviareň sďalšími službami. Výťah by mal zástavku na jej streche, ktorá tvorí vyhliadkovú plochu na mesto,“ uviedol Hrozenský. Takýto spôsob prístupu na hrad by bol podľa neho regionálnym, možno aj slovenským unikátom a výrazne by zvýšil prístupnosť a návštevnosť tejto národnej kultúrnej pamiatky. Možným technickým riešením by bol aj šikmý výťah bez vytvorenia tunela, podotkol Hrozenský.

Riešenie bezbariérového prístupu na Nitriansky hrad zaradilo mesto do Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nitry na roky 2015 – 2023, ktorý schválili v marci mestskí poslanci. Prístup na hrad je vsúčasnosti iba zo Župného námestia. Autom sa turisti na hrad nedostanú, platí tam zákaz. „Peši je to zaujímavá prechádzka, ale veľmi namáhavá,“ hovorí Hrozenský. Bezbariérový prístup výťahom by vychádzal v ústrety nielen vozičkárom, starším ľuďom či rodinám s kočíkom.

Časový harmonogram realizácie tohto zámeru zatiaľ stanovený nie je, rovnako ani finančný rozpočet. „Predpokladám, že sa to bude riešiť cez mesto,vyšší územný celok, ministerstvo kultúry a fondy,“ povedal Hrozenský.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X