Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Translanguaging
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: UKF
6. mája 2022 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skukf.sk Diskusia()

Na nitrianskej univerzite sa organizovala zaujímavá konferencia, hlavnou témou bolo vzdelávanie rómskych žiakov

Na podujatí sa prezentovali najnovšie výsledky výskumu medzinárodného projektu Erasmus +.

Ľudia si mohli koncom apríla na Fakulte stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (UKF) vypočuť záverečnú konferenciu projektu Erasmus + s názvom Translinguaging for Equal Opportunities: Romani Speech in Schools.

Hlavnou témou konferencie bola situácia rómskych žiakov vo vzdelávaní a taktiež aj možnosti zlepšenia výsledkov vzdelávania týchto žiakov používaním rómskeho jazyka na školách. Účastníkom konferencie predstavili najnovšie výsledky výskumu.

Na konferencii sa podieľalo niekoľko zahraničných univerzít. UKF spolupracovala s Kalvínskou univerzitou Gáspára Károliho v Maďarsku, Jyväskylä University vo Fínsku a University College London.

Učitelia sa prostredníctvom podujatia oboznámili s jazykovednou paradigmou „translanguaging“, jej výsledkami v praxi a potenciálom pre ďalšie využitie v triede. Cyklus prednášok pokračoval až do popoludnia.

„Výhodou tohto typu inkluzívneho vzdelávania je vzdelávať deti v ich materinskom jazyku a v jazyku školy bez vyžadovania znalosti oboch jazykov od učiteľov,“ uvádza UKF na webe.

Na základe skúseností z projektu vznikla monografia, ktorú na konferencii uviedla anglická profesorka. V rámci projektu taktiež vzniklo 35 krátkych filmov, ktoré sa týkajú „translanguagingu“ v triede.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X