Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Konferencia o zeleni mesto synagoga.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Mesto Nitra
2. novembra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Na konferencii Zelené mestá – prostredie pre život sa diskutovalo o potrebe vhodnej zelene v Nitre

Vedeli ste, že aj zeleň môže ovplyvniť klímu v meste? O tom, akú zeleň zvoliť do Nitry, diskutovali v Synagóge odborníci aj zástupcovia mesta.

Odborníci viedli diskusiu na tému problematiky zelene a komplexných riešeniach na ňu. Spoločne prehodnocovali vhodné kroky a to vďaka konferencii Zelené mestá – prostredie pre život v nitrianskej Synagóge. V meste je počas leta neznesiteľná horúčava, čo si uvedomuje aj vedenie mesta.

Uvedomujeme si dôležitosť situácie a chceme pre mesto vyhovujúce riešenia. Aj preto plánujeme robiť opatrenia k zlepšeniu s tým, že vhodným priestorom je aj táto konferencia, kde určite zaznejú dobré nápady a riešenia, ktoré môžeme v Nitre využiť,“ potvrdil nitriansky primátor Marek Hattas.

Najdôležitejšie je uvedomiť si zmenu funkcie zelene oproti predošlým desaťročiam. Jej funkciou už nie je len skrášľovanie okolia či oddych, ide aj o jej „klimatické plusy“. Zeleň, hlavne ide o stromy, v meste pomáha ochladzovať okolie tienením, ale zachytáva aj oxid uhličitý. „Nenahradia ich žiadne tienenia. Tie sú vhodné len ako doplnenie už existujúcej a vhodne zasadenej zelene,“ doplnil Zoltán Balko zo Spoločnosti pre záhradnú a krajinnú tvorbu.

Doplnenie zelene

Stromy je potrebné doplniť v celom meste, nielen v centre. Nutné je vysádzanie zelene najmä na sídliskách, kde žije mnoho obyvateľov. Príklady na konferencií prezentovali odborníci z rôznych krajín ako Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Nemecko, Grécko, Portugalsko, Maďarsko a Česko. „Treba myslieť aj na to, že niektoré príklady, ktoré sme tu videli, sú koncepčné a vznikali desaťročia,“ dodal Zoltán Balko.

Chystáme vegetačnú strechu na mestskom úrade, ktorá bude pilotným projektom a mohla by slúžiť ako príklad aj pre ostatné organizácie mesta,“ doplnil informácie k najbližším plánom mesta Štefan Lančarič.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X