Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Živánska veža
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Gettyimages, Google maps - koláž Nitradeň
5. marca 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Na hranici Nitrianskeho kraja sa skrýva Živánska veža. Podľa povesti v nej bývala kráska, ktorú uniesol zbojník

Živánska veža mala kedysi významnú funkciu, hoci sú dnes z nej už len ruiny. Prečítajte si povesť, ktorá je s ňou spojená.

Obec Jedľové Kostoľany sa nachádza tesne pri Banskobystrickom kraji, stále však patrí pod Nitriansky kraj. Práve pri tejto obci nájdete Živánsku vežu, o ktorej existencii mnoho ľudí vôbec netuší.

História Živánskej veže

Veža mohla mať až 6 poschodí – presný počet podlaží sa v každom voľne dostupnom zdroji líši. Bola súčasťou neďalekého Hrušovského hradu a v stredoveku mala dôležitú funkciu strážnej pevnosti.

Ako uvádza obec na svojom webe, Živánska veža sa podobá na Matúšovu vežu na Trenčianskom hrade alebo Krupinskú vartovku. Jej rozlomenie sa pripisuje gravitácii či zemetraseniu.

Kúsok od veže sa nachádza plošina s rozlohou 20 metrov, ktorá zrejme slúžila ako hospodárske územie s miestom pre kone. Dodnes sa zachovala jej severná časť a vstup do veže bol na 1. poschodí – vchádzalo sa dnu po rebríku a ten sa vytiahol.

Veža sa prvýkrát spomína v cestopisnej štúdii o Tekovskej župe z roku 1781. Ľudia volali vežu rôzne, stretávame sa s názvami Turňa, Zbojnícka veža či Castellum (v latinčine „stredoveká pevnosť“). Neskôr ju obývali taktiež zbojníci. Hrušovský hrad sa zničil začiatkom 18. storočia a odvtedy spustla i veža.

Ak vás veža zaujala, môžete na ňu podniknúť výlet. Ide o nenáročnú trasu, ktorú zdolajú menej zdatní turisti i rodiny s deťmi. Od parkoviska ste na veži do niekoľkých minút.

Živánska veža
Dnes je zo Živánskej veže iba zrúcanina.Foto: Google maps

Kráska unesená zbojníkmi

Hoci veža nie je hradom, aj k nej sa viaže stará povesť o láske, odvahe a zbojníkoch. Vráťte sa s nami späť v čase do dôb, kedy Živánska veža nebola iba zrúcaninou.

Príbeh sa odohral v čase, keď bola veža v rukách zbojníkov. Kapitán zbojníkov mal rád dievčatá, užíval si ich pozornosť a nebol zvyknutý na odpor. Raz mu padla do oka miestna krásna dievčina, do ktorej sa zaľúbil na prvý pohľad.

Kapitán kráske dvoril, no tá ho odmietala, pretože jej srdce už patrilo inému. Pytačov pohár trpezlivosti pretiekol a krásku sa rozhodol získať po svojom – prikázal zbojníkom, aby ju uniesli do Živánskej veže a uväznili.

Dievčina sa však zbojníkov nebála a z veže sa jej podarilo niekoľkrát utiecť. Kapitán ju po poslednom úteku pripútal o dlhú reťaz, s ktorou sa dostala len k potoku.

Z reťaze pri potoku dievčinu vyslobodil až jej milovaný a spoločne sa pobrali do veže. Dievčina umiestnila k sudom s pušným prachom sviečky, ktoré sa postarali o zrútenie stavby a toto je podľa povesti dôvod, prečo Živánska veža zanikla.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X