Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Husle hudobny nastroj slacikove nastroje pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
8. júna 2018 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Na hrade pripravujú novú expozíciu historických hudobných nástrojov

V Diecéznom múzeu na Nitrianskom hrade pribudne nová expozícia historických hudobných nástrojov. Budú ju tvoriť vzácne sláčikové nástroje, ktoré sa pred časom našli na hrade.

„Teoretická časť expozície je už kompletne hotová, momentálne sa finišuje s praktickou časťou, čo znamená aj privezenie nástrojov, zatiaľ ich tu ešte nemáme,“ povedala Janka Štefanková z neziskovej organizácie Castellum.

Expozícia bude interaktívna, doplnia ju zvukové nahrávky nástrojov. Návštevník si bude môcť sám vybrať, ktorý nástroj chce počuť. „Predpokladáme, že k 5. júlu, keď máme Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade, sa to nestihne, ale budeme sa snažiť otvoriť túto tretiu expozíciu Diecézneho múzea čo najskôr,“ povedala Štefanková. Vlani oslávila desaťročnicu prvá expozícia Keď písmo prehovorí, ktorá je venovaná vzácnym písomnostiam, ako je Nitriansky evanjeliár z 11. storočia. V podzemí sa nachádza klenotnica s liturgickými predmetmi z Katedrály svätého Emeráma, tá oslávi prvú dekádu tento rok.

Zreštaurované nástroje

Pre historické husle, violončelá a kontrabas je už vyčlenená miestnosť, hotové sú vitríny aj osvetlenie. Nástroje boli roky na Nitrianskom hrade, ale nevedelo sa o nich, pretože neboli v záznamoch. „Boli v skladovej miestnosti, ktorá bola súčasťou veže postavenej v 17. storočí. Keď sa išla veža rekonštruovať, našli sa tieto nástroje,“ priblížila Štefanková.

Reštaurovanie hudobných nástrojov zabezpečila Slovenská filharmónia, ktorá na nich na základe dohody s Nitrianskym biskupstvom mohla počas koncertnej sezóny hrať. Reštaurovanie zaplatilo biskupstvo z grantu z ministerstva financií a z vlastných prostriedkov. Slovenská filharmónia hradila získanie certifikátov, ktoré určili vek a hodnotu nástrojov. „Nástroje boli na odbornom posúdení v zahraničí, či sú naozaj pravé a či nálepky, ktoré na nich boli nájdené, nie sú náhodou sfalšované. Preukázalo sa, že sú naozaj pravé a veľmi hodnotné,“ povedala Štefanková. Ako dodala, medzi nástrojmi sú napríklad aj barokové husle.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X